Drukuj Powrót do artykułu

Bp Balcerek: pielgrzymki do sanktuariów umożliwiają przemianę

13.08.2017 , ms, Charbielin, 13-08-2017 Ⓒ ℗

Sanktuaria to miejsca wyjątkowe, w których człowiek doświadcza tajemniczej mocy. Sanktuarium umożliwia przemianę – mówił do pielgrzymów uczestniczących w uroczystościach odpustowych w Charbielinie w Wielkopolsce bp Grzegorz Balcerek. Mszę św. z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Pośredniczki Łask transmitowano w Telewizji Polonia.

W homilii bp Balcerek nawiązał do doświadczenia rozmowy Eliasza z Bogiem. „Skoro tutaj jesteśmy, to znaczy, że poczuliśmy się wezwani, aby wyjść z domu i stanąć w tym sanktuarium wobec Pana! Ale to dopiero pierwszy krok. Teraz Bóg pyta Ciebie i mnie: Co ty tu robisz?” – mówił kaznodzieja.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że potrzebujemy takiej refleksji, ponieważ wiele rzeczy robimy mechanicznie i tracimy okazję do duchowego wzrostu, do wykorzystania szansy, jaką daje nam Bóg.
„Człowiek jest stale w drodze, pragnąc wrócić do Domu Ojca. Sanktuaria są jakby zadatkiem i znakiem możliwości tego powrotu. Pielgrzym wyrusza na poszukiwanie doświadczenia przemiany, nawrócenia, które uzdolniłoby go do zrozumienia, że zbawienie można uzyskać i przeżywać w codziennym życiu. W sanktuarium otwiera się brama osobistego nawrócenia” – zauważył bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy przypomniał, że ludzie od wieków wyruszali w pielgrzymkę do sanktuariów jako do miejsc, gdzie w spotkaniu z sacrum odsłaniał się sens ludzkiej historii i całego stworzenia. „Sanktuarium umożliwia przemianę. Kto wraca z pielgrzymki, ten wie, lub przynajmniej zaczyna wiedzieć, co ma uczynić z własnym życiem” – przekonywał bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że 13 sierpnia obchodzimy 40. rocznicę śmierci abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego, „Niezłomnego żołnierza Kościoła”, okrutnie torturowanego przez komunistów w więzieniu na Mokotowie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. „Nie złamał się, nie uległ, choć przypłacił to utartą zdrowia, którego nie odzyskał już do końca życia” – zauważył bp Balcerek.

Charbielińskie wzgórze położone jest na zachodzie Wielkopolski. Od XII wieku stał tu kościół parafialny. Do sanktuarium Wniebowzięcia w połowie sierpnia licznie przybywają pielgrzymi.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.