Bp Balcerek: pielgrzymując, stajemy się świadkami dla innych
06 lipca 2023 | 13:27 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Pielgrzymując, stajemy się świadkami dla innych. Decydujecie się na trud, niewygodę, bo jesteście ludźmi wiary” – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze na rozpoczęcie 89. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Pokój Wam!”.
W homilii poznański biskup pomocniczy przypomniał, że pielgrzymka jest umocnieniem i wyznaniem wiary, a także budowaniem nadziei i świadectwem o niej.
„Nasze życie na ziemi to pielgrzymka do nieba, do miejsca najświętszego, gdzie przybywają Jezus, Maryja i święci, gdzie nie ma łez, cierpienia i śmierci. Taką nadzieję w sobie niesiemy” – zaznaczył ks. biskup.
Zwrócił uwagę, że pątnicy, wyruszając na szlak pielgrzymi, mówią innym, że są inne, wyższe wartości na ziemi, a nie tylko zaspokajanie przyjemności czy doraźne, ziemskie cele. Jest perspektywa wieczności, którą otwiera Chrystus w swoim Kościele.
Bp Balcerek podkreślił, że pielgrzymka jest też okazją do wzrostu w miłości. „Pielgrzymka otwiera na drugiego człowieka, którego mogę poznać i który może zawierzyć mi sprawy swojego życia” – mówił biskup.
Przypomniał, że hasło towarzyszące tegorocznej pielgrzymce „Pokój Wam!”, to słowa Chrystusa skierowane do apostołów po zmartwychwstaniu. „Pokój jest pierwszym darem Zmartwychwstałego. Na wschodzie i zachodzie Europy – walki toczone przez dziesiątki młodych we Francji – toczy się wojna. Naszą odpowiedzią jest przekazywanie daru pokoju zmartwychwstałego Chrystusa” – stwierdził bp Balcerek.
„Idźcie w pokoju z Maryją i przez Maryję ku Chrystusowi” – zachęcił pielgrzymów biskup.
Na tegoroczną Poznańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę przez internet zapisało się niemal 500 pielgrzymów. „Ostateczna liczba pielgrzymów może być wyższa, bo wielu dołączą na ostatnią chwilę” – mówi ks. Jan Markowski, kierownik poznańskiej pielgrzymki.
Podobnie jak w ubiegłym roku, pątnicy będą pielgrzymować w ośmiu grupach tematycznych, pod opieką duchową kapłanów. Każda z nich będzie miała konkretny program dnia, trasę i rozpoznawalny znak, czyli kolor. Pielgrzymki mogli wybrać grupę m.in. pokutną, rodzinną, wyciszenia, biblijną czy wielbienia.
Największą popularnością cieszyła się grupa młodzieżowa.
Podczas trasy wszyscy pątnicy będą mogli za pomocą słuchawek odsłuchać przygotowane wcześniej konferencje.
Pątnicy dotrą na Jasną Górę 15 lipca.
Podobnie jak w latach ubiegłych, chętni będą mogli wziąć udział w pielgrzymce duchowej w poznańskich parafiach i śledzić kolejne etapy pielgrzymki w mediach społecznościowych.
Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i późniejsza sytuacja polityczna w PRL spowodowała przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-47 i 1950-56.
Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak – po kryjomu, w małych grupkach, bez żadnego sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.
W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunistów i poparcie dla „Solidarności”.
W ubiegłym roku w poznańskiej pielgrzymce uczestniczyło ponad 840 pątników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.