Drukuj Powrót do artykułu

Bp Balcerek: prawdziwa miłość ma wymiar społeczny

08 czerwca 2018 | 18:20 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

Prawdziwa miłość Boga nigdy nie przesłania bliźniego, ona zwraca nas ku bliźnim. Prawdziwa miłość to udzielanie dobra innym, prawdziwa miłość ma wymiar społeczny – mówił w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa ulicami miasta przeszła tradycyjna procesja eucharystyczna.

Bp Balcerek w homilii nawiązał do tekstu biblijnego w tłumaczenia ks. Wujka „To jest przykazanie moje, abyście się społecznie miłowali, jakom was umiłował”. Kaznodzieja zauważył, że wielu dostrzega dziś z trwogą rosnącą i podsycaną w naszej ojczyźnie agresję wobec wszystkiego i wszystkich.

„Jakiekolwiek dobre inicjatywy są zwalczane tylko dlatego, że zgłosili je przeciwnicy polityczni. A taka postawa udziela się stopniowo coraz szerszym kręgom społecznym. Czy z takim nastawieniem chcemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległości? Czy o taką Polskę chodziło tym, którzy o nią walczyli i za nią oddawali swoje życie? To nasilające się zło trzeba przezwyciężyć miłością społeczną” – przekonywał bp Balcerek.

„Chrystus przykazuje, byśmy wszystkie dziedziny naszego życia objęli i wypełnili miłością społeczną – tak jak On nas umiłował. To właśnie jest Jego przykazanie. Nie ma miłości ojczyzny i nie ma patriotyzmu bez miłości społecznej” – zauważył bp Balcerek.

Kaznodzieja przypomniał, że miłość społeczna nie wyczerpuje się w pomocy najuboższym i powinna znajdować stały wyraz w postawie życzliwości i gotowości pomocy wszystkim. Poznański biskup pomocniczy zachęcał wiernych do zadośćuczynienia za grzechy.

„Zadośćuczynienie to najpierw uznanie grzechu własnego i grzechów innych. To dalej pokorna prośba o przebaczenie” – zauważył bp Balcerek. Zwrócił też uwagę na rozpowszechnione dziś w społeczeństwie przyzwolenie na grzech.

„Bóg jest obrażany w naszym mieście publicznie przez pijaństwo i narkomanię zwłaszcza w dni tzw. weekendu. Bóg jest obrażany w naszej przestrzeni publicznej przez nieczystość, przez propagowanie aborcji, rozwodów, związków mężczyzn z mężczyznami i kobiet z kobietami, które usiłuje się zrównać z małżeństwem. Jak uczy Pismo Święte, to są grzechy wołające o pomstę do nieba” – mówił bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał historię biblijnej Sodomy i wzywał, by „bijąc się najpierw we własne piersi, przepraszać i zadośćuczynić także za grzechy innych, grzechy miasta i naszej ojczyzny”.

Mszy św. poprzedzającej procesję eucharystyczną przewodniczył pochodzący z Poznania bp Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional w Brazylii. Procesja przeszła z kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na plac A. Mickiewicza, gdzie przed pomnikiem Poznańskich Krzyży sprawowano nabożeństwo wynagradzające.
Tradycje nabożeństwa do Serca Jezusowego sięgają w Poznaniu działalności o. Kacpra Drużbickiego (zm. 1662), który był prekursorem kultu jeszcze przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.