Bp Balcerek: prześladowani chrześcijanie są wielkimi świadkami wiary
11 listopada 2012 | 18:10 | msz Ⓒ Ⓟ
Prześladowani chrześcijanie są wielkimi świadkami wiary, zły duch ich atakuje, bo oni zdobywają innych dla Chrystusa – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji IV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
W tym roku w szczególny sposób pamiętano o cierpiących za wiarę chrześcijanach w Egipcie. – Chrześcijanie prześladowani są w różnych krajach świat, bo wierzą w Chrystusa, bo się modlą albo posiadają Pismo Święte – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Bp Balcerek przypomniał, że Egipt jest najstarszym państwem świata, o udokumentowanej historii liczącej blisko 5000 lat, związanej także z dziejami opisanymi w Starym i Nowym Testamencie. – Wystarczy wspomnieć, że w okolicach dzisiejszego Kairu schroniła się w czasie ucieczki przed Herodem Święta Rodzina – zaznaczył w homilii kaznodzieja.
Zauważył też, że według tradycji pierwsze wspólnoty chrześcijańskiej zakładał na tych terenach św. Marek Ewangelista. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę, że sytuacja chrześcijan w kraju nad Nilem nigdy nie była dobra, ale pogorszyła się w wyniku krwawej rewolucji, po przejęciu władzy przez radykalne ugrupowania muzułmańskie. – Słyszymy o napadach, zamachach, podpaleniach, zabijaniu kapłanów i świeckich wyznawców Chrystusa, burzeniu chrześcijańskich osiedli i wiosek – podkreślił bp Balcerek. – W tej dramatycznej sytuacji wyznawcom Chrystusa w Egipcie grozi exodus – stwierdził kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym zobowiązuje nas do modlitwy w intencji tych, którzy cierpią za wiarę w Chrystusa oraz do gestu miłości. – Nasza ofiara zostanie przemieniona w posiłki dla ubogich, budowane studnie, obozy dla uchodźców, w których się chronią, uciekając przed prześladowcami – stwierdził bp Balcerek. Nawiązując do słów dzisiejszej Ewangelii o ubogiej wdowie, która wrzuciła do skarbowy wszystko co miała, przekonywał, że „kto hojny jest w małym, będzie hojny w wielkim”.
Obecnie w Egipcie prześladowanych jest 12 milionów, a na całym świecie 300 milionów chrześcijan.
Podczas Mszy św. modlono się również w intencji Polski i tych, którzy ofiarowali życie za ojczyznę, w związku z przypadającą dziś 94. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest w Polsce od czterech w drugą niedzielę listopada. Organizatorem dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.