Bp Bronakowski: oczekujemy wprowadzenia ograniczeń dostępności alkoholu
30 grudnia 2019 | 18:01 | ar, tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Oczekujemy od samorządów i państwa wprowadzenia ograniczeń związanych z dostępnością alkoholu – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas prezentacji projektu „Młodzi trzeźwi i wolni”, która odbyła się w Centrum Medialnym KAI.
Podczas konferencji pt. „Trzeźwi – wolni – szczęśliwi” bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że problem nadużywania alkoholu jest istotny dla całej Polski. – Troska o trzeźwość to troska o wolność wewnętrzną narodu – podkreślił. Duchowny przedstawił statystyki, z których wynika, że w Polsce liczba osób uzależnionych sięga około miliona, natomiast 4 miliony nadużywają alkoholu, spożywając go w sposób ryzykowny. Przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych dodał, że statystyki te z roku na rok są coraz bardziej niepokojące.
Zdaniem kapłana, by przeciwdziałać zjawisku potrzebna jest przede wszystkim zmiana obyczajowości Polaków i wdrożenia pewnych regulacji. – Oczekujemy od samorządów i państwa wprowadzenia ograniczeń związanych z dostępnością alkoholu – podkreślił, dodając, że ważnym aspektem jest również troska rodziców i wychowawców o zmianę świadomości społecznej młodego pokolenia.
Kapłan zaproponował, by w roku beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, od 1 stycznia 2020 r. podjąć „dar rocznej abstynencji”. Duchowny podkreślił, że w osobie Prymasa Tysiąclecia, który zostanie beatyfikowany 7 czerwca, Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem. Przypomniał, że Prymas wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.
– Ten dar mógłby zmienić oblicze naszej ojczystej ziemi – stwierdził prowadzący spotkanie Marcin Przeciszewski, prezes KAI.
Następnie o projekcie „Młodzi trzeźwi i wolni” opowiedziała Agnieszka Muzyk, dr socjologii, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
– Podstawowym celem projektu jest pomoc w wychowaniu młodzieży do życia w trzeźwości, kształtowanie odpowiednich postaw, mających chronić przed zachowaniami przestępczymi, które są często następstwem nadużywania alkoholu – wyjaśniła, dodając, że projekt zakłada również edukację społeczeństwa w zakresie obowiązującego prawa dotyczącego ochrony dzieci i młodzieży.
Dr Agnieszka Muzyk zaprezentowała również premierowy egzemplarz poradnika dla rodziców, wychowawców i duszpasterzy pt. „Miłość, wolność i odpowiedzialność” – Jesteśmy przekonani, że będzie odpowiedzią na wiele dylematów związanych z uzależnieniami – zaznaczyła. Publikacja pod redakcja bp. Tadeusza Bronakowskiego została wydana przez Fundację „Signum Magnum” i współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Prelegentka dodała, że powstała również witryna internetowa wolnitrzezwi.pl, odbyło się szkolenie dla wychowawców, katechetów, działaczy i duszpasterzy trzeźwościowych oraz konferencja w Sejmie poruszająca prawne aspekty wychowania młodzieży w wolności i trzeźwości.
Ks. Piotr Kulbacki, członek zespołu koordynującego i monitorującego realizację Narodowego Programu Trzeźwości, zaznaczył, że na prawidłowe kształtowanie obyczajowości młodego pokolenia, oprócz rodziców i szeroko pojmowanych elit, mają również celebryci.
Zdaniem duchownego, praktykowanie całkowitej abstynencji przez znaczą część społeczeństwa doprowadzi do marginalizacji tego problemu. – To trzeźwość jest przecież normą, nie picie – podkreślił, dodając, że nie można pokazywać dziecku świata, w którym alkohol jest stałą, atrakcyjną częścią dorosłego życia.
Z kolei dr Mariusz Jędrzejko, profesor z Uniwersytetu Techniczno–Humanistycznego w Radomiu, ekspert w dziedzinie uzależnień behawioralnych i chemicznych, zaznaczył, że wielu rodziców błędnie określa swoje dzieci jako dorosłe w wieku 14-15 lat, zamiast podejmować trud kształtowania młodego człowieka również na dalszych etapach życia.
Zdaniem profesora alkohol nie powinien być sprzedawany do 20 roku życia, a także po godzinie 22:00. Należy również zadbać by zniknął ze stacji benzynowych i wszystkich reklam. – W reklamie znany polski sportowiec pokazuje, że nie można się bawić bez alkoholu, że jest on częścią rekreacji – zauważył Mariusz Jędrzejczak, dodając, że spożycie alkoholu przez nieletnich bardzo często prowadzi do sięgania po narkotyki.
Profesor, podkreślił, że na przestrzeni lat zmienił się przekrój społeczny osób uzależnionych – Kiedyś osoby z nizin społecznych stanowiły największy odsetek pijących, teraz są to dzieci z tzw. dobrych domów – takich pacjentów mamy najwięcej – powiedział.
Bp Bronakowski podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki w swoim expose wspomniał o problemie troski o trzeźwość. – Mamy nadzieje na dalszą współpracę z rządem. Prowadzimy rozmowy w ministerstwach i prace nad edukacją elit. Dobrym znakiem jest również podniesienie akcyzy na alkohol, choć uważamy, że ejst zbyt niska – podsumował.
Pomysł projektu „Młodzi trzeźwi i wolni” zrodził się w trakcie realizacji Narodowego Programu Trzeźwości. Podstawowym jego celem jest pomoc w wychowaniu młodych osób, aby przygotować ich do życia w wolności od uzależnień i zachowaniu trzeźwości w myśleniu, przeżywaniu i postępowaniu, jako ochrona przed przestępczością. Ponadto celem jest edukacja prawna społeczeństwa w zakresie wykorzystywania obowiązującego prawa po to, by chronić nieletnich przed łamaniem tegoż prawa.
W 2017 z inicjatywy Zespołu KEP odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego efektem było przyjęcie w roku następnym Narodowego Programu Trzeźwości. Wskazuje on, że warunkiem jego skutecznego realizowania jest współdziałanie rodziny, Kościoła, samorządu i państwa.
Opracowanie przynosi szereg konkretnych propozycji dotyczących profilaktyki i walki z alkoholizmem. Zwraca uwagę m.in. na konieczność powszechnej edukacji dotyczącej skutków nadużywania alkoholu oraz wprowadzenia zmian legislacyjnych na rzecz ograniczenia dostępności napojów alkoholowych i ich reklamy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.