Drukuj Powrót do artykułu

Bp Bryl: budowanie pokoju rozpoczyna się w sercu

18 stycznia 2018 | 09:02 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ

„Budowanie pokoju rozpoczyna się w sercu. To wrażliwa miłość, otwartość na drugiego, pragnienie spotkania” – powiedział bp Damian Bryl podczas nabożeństwa biblijnego, 17 stycznia, z okazji XXI Dnia Judaizmu. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył modlitewnemu spotkaniu z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu, Poznańskiej Grupy Ekumenicznej oraz członków Stowarzyszenia „Coexist” w kościele pw. św. Wojciecha w stolicy Wielkopolski.

Nabożeństwo rozpoczęło się od zapalenia Menory Dialogu, towarzyszącej wydarzeniom związanym z poznańskimi obchodami Dnia Judaizmu.

W komentarzu biblijnym hierarcha odniósł się do słów z Księgi Izajasza, stanowiących hasło tegorocznego wydarzenia. Podkreślił, że „pokój jest pragnieniem każdego serca”, choć wielokrotnie człowiek napotyka trudności w jego osiągnięciu. „Ludzka niemoc może nas doprowadzić do zniechęcenia albo do zwrócenia się z prośbą o pomoc do Boga” – stwierdził biskup.

Bp Bryl przekonywał, że gdy z mocą wołamy do Boga, „Pan przychodzi, dotyka naszych słabości, umacnia i przemienia nasze serca, bo nie jesteśmy Mu obojętni”. Zaznaczył, że największym zagrożeniem dla pokoju jest grzech.

W komentarzu żydowskim dr Paweł Mazur z Gminy Żydowskiej zauważył, że fragment z Księgi Izajasza traktujący o pokoju stawia pytanie o możliwość jego realizacji. Podkreślił, że w świecie, w którym triumfuje zło i przemoc, nie da się osiągnąć pokoju. Ideałem jest czas mesjański, którego Żydzi wciąż oczekują.

„Pokój można zaprowadzić poprzez spełnianie dobrych uczynków wobec słabszych, skrzywdzonych, sierot i wdów, spisanych w Torze. Poprzez Torę Wiekuisty objawił siebie” – zaznaczył dr Mazur.

Przedstawiciel poznańskiej Gminy Żydowskiej wyjaśnił, że mówiąc o dobrych uczynkach, trzeba sięgnąć po pojęcie cedaki, stanowiącej fundament życia żydowskiego.

„W dosłownym tłumaczeniu słowo to oznacza akt sprawiedliwości. Polega ona na tym, by obdarować bliźniego, zaspokajając jego potrzeby, ale tak, by nie poniżyć jego godności” – tłumaczył dr Mazur.

Szukając odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można by odnieść słowa proroka do współczesnego świata, przedstawiciel poznańskiej Gminy Żydowskiej stwierdził, że dążenie do pokoju wymaga konfrontacji ze światem. „Dążenie do pokoju wymaga przeciwstawienia się trendom współczesnego świata, wymaga odwagi myślenia, może skazywać na osamotnienie. Oznacza gotowość do konfrontacji” – zaznaczył.

Podczas nabożeństwa w świątyni modlitwę śpiewem animował podrabin Szymon Zadumiński z towarzyszeniem scholi Cantamus.

W ramach obchodów Dani Judaizmu w Poznaniu dzisiaj o godz. 18.00 aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu zaprezentują fragmenty „Przypowieści o skrybie” Szmuela Josefa Agnona. Czytanie sceniczne i dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka odbędzie się na Scenie Trzeciej Teatru Nowego.

Obchody tegorocznego Dnia Judaizmu zwieńczy 19 stycznia o godz. 20.00 koncert jazzowy w Blue Note Poznań.

W stolicy Wielkopolski Dzień Judaizmu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Stowarzyszenie „Coexist”.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jesteśmy drugim po Włoszech europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. Jego obchody przypadają 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.