Bp Bryl: czy nie zazdrościmy innym błogosławieństwa Bożego?
12 października 2023 | 14:29 | ek | Wielowieś Ⓒ Ⓟ
– Siostry i bracia czy my umiemy się cieszyć jak Pan Bóg innym błogosławi? Czy potrafimy cieszyć się, że Pan Bóg jest miłosierny wobec innych? Czy im nie zazdrościmy tego błogosławieństwa? – pytał bp Damian Bryl podczas Mszy św. w kościele św. Wawrzyńca w Wielowsi. Biskup kaliski poświęcił ołtarz boczny Matki Bożej Częstochowskiej i dzwonnicę.
W homilii celebrans nawiązując do czytań z dnia zachęcał wiernych, aby umieli cieszyć się z tego, że Pan Bóg jest miłosierny także wobec innych ludzi. – Często jest tak, że widzimy, że Pan Bóg innym błogosławi, a nie widzimy, że Pan Bóg także nam błogosławi. Chciałbym razem z wami modlić się, żebyśmy umieli dostrzec w naszym życiu Boże błogosławieństwo, żebyśmy umieli dostrzec, że Pan Bóg także wobec mnie i wobec moich najbliższych jest dobry, miłosierny, że przychodzi, że błogosławi, że wspiera – zaznaczył kaznodzieja.
Zadał parafianom zadanie domowe, aby podczas wieczornej modlitwy przypomnieli sobie pięć znaków Bożego błogosławieństwa udzielonego im w tym tygodniu. – Czy potrafię wymienić, w którym miejscu przez te trzy dni Pan Bóg mi pobłogosławił? Proszę, żeby każdy jak wróci do domu przy wieczornym pacierzu wykonał to ćwiczenie. Czy potrafię dostrzec, że Pan Bóg mi błogosławi? Czy potrafię dostrzec błogosławieństwo u innych? I czy gdy widzę, że Pan Bóg błogosławi moim sąsiadom cieszę się czy zazdroszczę? – mówił biskup kaliski.
Akcentował, że w modlitwie człowiek powinien być szczery. – Prośmy dzisiaj o to, żebyśmy umieli modlić się, żebyśmy w naszych modlitwach byli szczerzy i otwarci, żebyśmy nie udawali przed Panem Bogiem – powiedział celebrans.
Zachęcał parafian, aby przychodzili do kościoła i trwali na modlitwie. – Wasz kościół pięknieje i za to dziękujemy Panu Bogu, ale niech ten piękny kościół będzie zaproszeniem, aby tu przyjść. Znajdźmy czas, żeby tu przyjść, a potem jak już przyjdziemy to zadbajmy o jakość modlitwy, o zaangażowanie serca, aby modlitwa była piękna i głęboka i by ten czas dobrze przeżyć – przekonywał bp Bryl.
Podczas uroczystości osobom zaangażowanym w odnowienie świątyni bp Damian Bryl wręczył Pierścienie Świętego Józefa. Odznaczenie otrzymali: Grażyna Banasiak, Stanisław Karolak i Elżbieta Vogel.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. Bogdan Reczek, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Wielowsi i ks. kan. Ryszard Ryniec, dziekan dekanatu grabowskiego.
Podczas uroczystości zagrała orkiestra dęta „Ołobok”.
Wielowieś Klasztorna należała do parafii w Ołoboku. Najpierw w Wielowsi powstał punkt katechetyczny w rodzinnym domu Elżbiety Vogel. W parafialnej kronice ks. Józef Szydłowski, od 1963 do 1979 r. proboszcz parafii w Ołoboku, do której należała Wielowieś Klasztorna, zapisał w 1971 r. informację o zebraniach mieszkańców związanych z powstaniem kaplicy. Część mieszkańców wsi, pomimo sprzeciwu komunistycznych władz państwowych, a nawet zakazów i prześladowań postanowiła doprowadzić do końca sprawę powstania kaplicy.
W dawnej sali tanecznej od 15 maja 1971 r. zaczęli gromadzić się mieszkańcy wsi na nabożeństwach. Przyniesiono w to miejsce na początek między innymi obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa i Najświętszego Serca NMP. Pierwsza Msza św. w powstającej kaplicy w Wielowsi została odprawiona 16 maja 1971 r.
W 1974 r. kaplica została poświęcona przez ks. proboszcza Szydłowskiego. W grudniu 1976 r. w Wielowsi przeżywane już były pierwsze misje święte i nawiedzenie Jasnogórskiego obrazu Matki Bożej. Parafia w Wielowsi została erygowana w 1979 r., a jej proboszczem mianowano ks. Włodzimierza Młynarkiewicza, który dokończył budowę świątyni zapoczątkowaną przez ks. Szydłowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.