Drukuj Powrót do artykułu

Bp Bryl do dziennikarzy: najważniejszy nie jest news, ale człowiek

18 stycznia 2019 | 12:36 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ

„W przekazywaniu informacji najistotniejsze jest to, żeby widzieć człowieka, najważniejszy jest nie news, ale człowiek, o którym mówimy i do którego mówimy” – mówił 17 stycznia wieczorem bp Damian Bryl do dziennikarzy i twórców mediów podczas spotkania opłatkowego.

W świątecznym spotkaniu i dzieleniu się opłatkiem w gronie twórców środków społecznego przekazu w Muzeum Archidiecezjalnym uczestniczyli dziennikarze mediów świeckich i katolickich, rzecznicy oraz przedstawiciele agencji prasowych.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przywołał słowa papieża Franciszka z ubiegłorocznego orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, o dziennikarzu jako strażniku wiadomości. „Nie tylko wykonuje pracę, ale w pełnym tego znaczeniu misję. W wirze wiadomości i w szale informacji jego zadaniem nie jest szybkość, wpływ na odbiorców, ale osoby” – przypomniał hierarcha.

Zaprosił też dziennikarzy i twórców mediów do wspólnego budowania mostów i szukania tego, co łączy. Przestrzegał przed uleganiem kulturze powierzchowności, polegającej na podawaniu haseł i przywoływaniu pojedynczych słów.
„Przekazując wiadomości, proszę, abyście pomogli nam je zrozumieć, wskazywali punkty odniesienia, abyśmy sami mogli dokonywać właściwych ocen tego, co dzieje się wokół nas” – zachęcił bp Bryl.

Nawiązując do przeżywanej żałoby po śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, zmarłego w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przypomniał, że nawet w tak trudnej sytuacji nie jesteśmy sami.

„Pan Bóg, który chce być blisko nas, który do nas przychodzi, by nam towarzyszyć, jest naszą nadzieją. Warto, byśmy do tej myśli wracali w tej trudnej, przeżywanej przez nas sytuacji, że nie jesteśmy sami” – mówił biskup.

Przypomniał, że w 2019 roku w archidiecezji poznańskiej odbędzie się nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego. Uroczystości rozpoczną się 18 maja. „Chcemy, aby było to doświadczenie, które umocni wiarę tych, którzy są blisko, i poruszy tych, którzy stoją z boku, mają dystans do Pana Boga, wiary i Kościoła” – zaznaczył hierarcha.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.