Drukuj Powrót do artykułu

Bp Bryl: katechista to człowiek, który czuwa i chce służyć

02.12.2017 , msz, Poznań, 02-12-2017 Ⓒ ℗

„Katechista to człowiek, który czuwa, który jest otwarty na Pana Boga, rozwija się, by piękniej żyć i bardziej służyć” – mówił bp Damian Bryl podczas Mszy św. 2 grudnia dla absolwentów Szkoły Katechistów, która w archidiecezji poznańskiej przygotowuje katolików świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej w poznańskiej katedrze wręczył misję kanoniczną 46 absolwentom kolejnej edycji Szkoły Katechistów i potwierdził misję dla 190 katechistów już pracujących w parafiach.

W homilii kaznodzieja przypomniał, że tegoroczne posłanie nowych katechistów odbywa się w przeddzień rozpoczęcia obchodów jubileuszu 1050-lecia archidiecezji poznańskiej. Świętowanie zainauguruje list pasterski abp. Stanisława Gądeckiego, który zostanie odczytany w parafiach archidiecezji w pierwszą niedzielę Adwentu

„Wasza posługa nie jest prywatną sprawą, ale rzeczywistością, która dzieje się we wspólnocie Kościoła” – zaznaczył bp Bryl.

Zachęcał absolwentów Szkoły Katechistów, by z odpowiedzialnością i odwagą podejmowali swoje zadania, także w środowiskach, gdzie będą przyjmowani z pewną rezerwą czy oporem. „Dbajcie o wierność słowu Bożemu i nauczaniu Kościoła i kształtujcie swoje życie według tego, czego uczy Jezus. Głoście nie własne pomysły na życie, ale bądźcie ludźmi, którzy, jak uczy papież Franciszek, budują kulturę spotkania” – apelował kaznodzieja. Prosił też katechistów, by ich relacja z Jezusem zawsze była bliska i by dawali świadectwo prawdzie.

Nowi katechiści pochodzą, m.in. z parafii z Bolechowa, Rawicza, Lubasza, Buku, Kórnika i Poznania.

Szkołę Katechistów w archidiecezji poznańskiej utworzył abp Stanisław Gądecki 15 maja 2010 r. Jej celem jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach. Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu, na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Podczas zajęć Szkoły Katechistów prowadzona jest formacja podstawowa i permanentna, która odbywa się w ramach wyznaczonych spotkań, rekolekcji i stażu odbywanego przez kandydatów w parafiach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.