Drukuj Powrót do artykułu

Bp Bryl: od Maryi możemy uczyć się orędownictwa

03.09.2017 , msz, Tulce, 03-09-2017 Ⓒ ℗

„Maryja nazywana jest Orędowniczką, bo oręduje za nami u Boga we wspólnocie Kościoła. Od Maryi możemy uczyć się orędownictwa, czyli modlitwy w intencjach innych, modlitwy wstawienniczej” – powiedział bp Damian Bryl podczas uroczystej Mszy św., na zakończenie wielkiego odpustu w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach.

Do sanktuarium maryjnego pod Poznaniem przybyły pielgrzymki piesze, autokarowe i rowerowe ze wsi i miasteczek, m.in. z Czapur, Bnina, Rogalinka, Robakowa i z wielu poznańskich parafii oraz pątnicy indywidualni.

We Mszy św. przy ołtarzu polowym, którą poprzedziła modlitwa „Anioł Pański”, uczestniczyły rodziny z dziećmi, młodzież, chorzy i niepełnosprawni oraz siostry zakonne.

Procesję do ołtarza po raz pierwszy w historii tuleckiego sanktuarium poprowadził 15. Pułk Ułanów Poznańskich z rotmistrzem Romanem Kuszem.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że doświadczenie wspólnoty Kościoła i modlitwy powinno pobudzać nas do lepszego życia dla Pana Boga.

„Prośmy, by Maryja pomagała nam zmieniać nasze życie, naszą codzienność i nasze postrzeganie świata tak, by były one coraz bardziej Boże” – zachęcił kaznodzieja.

Podkreślił, że zadaniem chrześcijanina jest życie zgodne z zamysłem Pana Jezusa, prawdziwe życie Ewangelią. Zauważył, że zadanie to może wymagać podjęcia ofiary i poświęcenia.

„Żyjmy tak jak chce tego Pan Jezus, mimo że to nas kosztuje, że trzeba wziąć krzyż. Uczmy się Bożego spojrzenia na świat” – przekonywał bp Bryl.

W tym roku Wielki Odpust Tulecki odbywał się nieco wcześniej, w dniach 26 sierpnia – 3 września, z uwagi na koronację obrazu Matki Bożej Literackiej w Buku, zaplanowaną na 10 września.

Każdy dzień odpustu dedykowany był innej grupie duszpasterskiej czy wspólnocie, m.in. Żywemu Różańcowi, Odnowie w Duchu Świętym, Pomocnikom Matki Kościoła czy młodzieży. W tygodniu do tuleckiego sanktuarium pielgrzymowali też parafianie z okolicznych dekanatów.

W sobotę 2 września w kościele odbyło się wielbienie, zakończone procesją eucharystyczną pod Golgotę, oraz Pasterka Maryjna w intencji rodzin, podczas której małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską.

Parafianie i pielgrzymi złożyli też wyjątkowy dar dla Maryi. „Złożone wota zostaną przeznaczone na wykonanie srebrnej róży i złotego serca, byśmy 8 grudnia mogli ofiarować je Niepokalanej w tym szczególnym roku łaski, kiedy przeżywamy tyle ważnych rocznic objawień i jubileuszy maryjnych” – tłumaczy ks. Marian Libera. Kustosz i proboszcz tuleckiego sanktuarium przypomina w rozmowie z KAI, że w tym roku przeżywaliśmy 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 90. rocznicę koronacji Matki Bożej Ostobramskiej w Wilnie, 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie i 100. rocznicę objawień w Fatimie.

„Przez ofiarowanie Tuleckiej Pani złotego serca i srebrnej róży, chcemy, by każdy z pielgrzymów miał udział w uczczeniu tych wszystkich ważnych jubileuszy” – zaznacza ks. proboszcz Libera.

Na zakończenie Mszy św. bp Bryl poświęcił ponad 1000 woreczków z ziarnem siewnym. Pielgrzymi odmówili też akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Wielki Odpust Narodzenia NMP w Tulcach zakończyły Koronka do Miłosierdzia Bożego i nieszpory o NMP.

Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszy hasło „Z Maryją idźcie i głoście”.

Oddalone o kilkanaście kilometrów od Poznania Tulce to jedna z najstarszych parafii w archidiecezji poznańskiej. Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. Wielu pątników pieszo wytyczało sobie szlaki, by docierać do Matki. Wieść o dokonujących się tutaj za wstawiennictwem Maryi cudach niosła się bowiem daleko poza granice parafii. Pierwszej koronacji figury dokonał bp Wojciech Tolibowski w 1662 r.

2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.

Do tuleckiego sanktuarium najwięcej pielgrzymów przybywa we wrześniu z okazji wielkiego odpustu ku czci Narodzenia NMP. W czerwcu z kolei odbywa się Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.