Bp Bryl: św. Roch uczy wrażliwości na drugiego człowieka
18 sierpnia 2024 | 19:53 | ek | Wieruszów Ⓒ Ⓟ
– Dbajmy proszę o proste gesty wobec ludzi. Chcę dzisiaj zostawić wam myśl o tym, żeby nie zagubić wrażliwego serca i nie zrzucić wszystkiego na instytucje niosące pomoc – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. ku czci św. Rocha, patrona kościoła drewnianego na cmentarzu w Wieruszowie – Podzamczu. Biskup kaliski poświęcił odrestaurowane organy pochodzące z 1859 r.
W homilii bp Bryl wskazując na św. Rocha podkreślał, że święci są po to, aby orędować, a także pokazywać jak należy żyć. –„Każdy powinien mieć jakiegoś świętego, z którym pozostawałby w bardzo zażyłej relacji, aby odczuwać jego bliskość przez modlitwę i wstawiennictwo, ale także, aby go naśladować” – mówił za Benedyktem XVI.
Zaznaczył, że święci pomagają człowiekowi w umacnianiu swojej wiary. –„Chciałbym zaprosić was, abyście bardziej poznawali świętych rozpoczynając od tego, którego imię nosicie, czytając ich życiorysy i pisma. Bądźcie pewni, że staną się oni dobrymi przewodnikami, abyście jeszcze bardziej kochali Pana Jezusa oraz będą cenną pomocą dla wzrostu ludzkiego i chrześcijańskiego” – cytował Benedykta XVI.
Przytaczając życiorys św. Rocha biskup podkreślił, że jego rodzice długi czas nie mieli dziecka i uprosili sobie syna modlitwą i jałmużną. – Proszę, żebyśmy w naszych modlitwach pamiętali o tych małżonkach, którzy chcieliby mieć dziecko, a nie mają. Pomyślmy o konkretnych małżeństwach i wołajmy za nimi do świętego patrona – powiedział kaznodzieja.
Przekonywał, że św. Roch był człowiekiem głębokiej wiary i nawet będąc prześladowanym pozostał wierny Bogu. – Święty Roch uczy nas, żebyśmy trwali przy Bogu w dolach i niedolach, także gdy spotykają nas trudności czy nawet prześladowania. Chciałbym prosić was drodzy, żebyśmy razem modlili się o wierność Panu Bogu, nawet gdy to nas kosztuje, żebyśmy od Pana Boga nie odwrócili się, gdy to jest od nas wymagające – zaznaczył celebrans.
Wskazując na św. Rocha jako pielgrzyma zachęcał wiernych, aby w swoim życiu dbali o rozwój wiary. –„Przez czuwanie, post, modlitwę pielgrzym postępuje naprzód drogą chrześcijańskiej doskonałości” – mówił za Janem Pawłem II dodając, że św. Roch jest wzorem takiego pielgrzymowania. – Idźmy w drodze wiary tak jak drogą wiary szedł św. Roch – zachęcał bp Bryl.
Stwierdził, że dla Rocha Jezus przychodził także w drugim człowieku, szczególnie potrzebującym. – Roch, gdy widział potrzebującego potrafił swój piękny i pobożny plan zostawić, by pomóc człowiekowi. Jakie to ważne drodzy, żebyśmy nie byli obojętni na siebie. Uczmy się od św. Rocha wrażliwości na innych. Dbajmy proszę o proste gesty wobec ludzi. Chcę dzisiaj zostawić wam myśl o tym, żeby nie zagubić wrażliwego serca i nie zrzucić wszystkiego na instytucje niosące pomoc – podkreślił pasterz Kościoła kaliskiego.
W sumie odpustowej licznie uczestniczyli parafianie, a także pielgrzymi. Pieszo na uroczystości przybyli parafianie z pobliskiego Opatowa.
Podczas uroczystości bp Damian Bryl wręczył Pierścienie św. Józefa. Za zaangażowanie w życie parafii otrzymali je: Wanda Gruszka i Andrzej Mielcarek.
Kościół drewniany pw. św. Rocha jest usytuowany na cmentarzu. Jest to kościół filialny parafii pw. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie – Podzamczu.
Świątynia została wybudowana z drzewa modrzewiowego przez parafian wieruszowskich w 1746 r. staraniem ks. Pawła Tujkiewicza jako podziękowanie Bogu za odwrócenie morowego powietrza, które nawiedziło w tym właśnie czasie miasto i okolice.
W świątyni znajduje się ołtarz główny z XVII w. z rzeźbami i obrazem św. Sebastiana i św. Rozalii – patronki od morowego powietrza, na górze zaś Wniebowzięcie Matki Boskiej. Na drzwiczkach tabernakulum widnieje scena ukrzyżowania Pana Jezusa.
Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Karol Galewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.