Bp Bryl: tak jak Jezus królujmy w służbie drugiemu człowiekowi
22 listopada 2021 | 02:03 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Jeżeli chcemy odnawiać Kościół, tak jak św. Franciszek 800 lat temu, to trzeba nam przede wszystkim zacząć od ewangelicznego życia – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w kościele oo. franciszkanów przewodniczył Mszy św. z okazji 800-lecia istnienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
W homilii celebrans wskazywał, że uroczystość Chrystusa Króla przypomina nam, że Jezus jest królem tego świata i do Niego należy ostatnie słowo. – Tak bardzo potrzebujemy tego wyznania, zwłaszcza teraz w tych czasach, które są takie trudne, które są napełnione zamętem, gdy słyszymy różne prawdy z prawej i lewej strony, gdy w internecie, telewizji, różnych miejscach mówią nam różne rzeczy i czasami wydaje nam się, jakby ktoś inny rządził tym światem – powiedział bp Bryl.
Podkreślał, że Jezus zaprasza, abyśmy królowali na tym świecie tak jak On, czyli w służbie drugiemu człowiekowi. – Jezus chce, abyśmy królowali na Jego sposób, a nie według naszych wyobrażeń czy pomysłów. Jeżeli na serio traktujemy naszą wiarę to chcemy się uczyć logiki Jezusa. Chcemy królować w służbie, w miłości, która daje siebie – zaznaczył kaznodzieja.
Dziękował członkom Franciszkańskiego Zakonu Świeckich za ich oddanie Kościołowi. – Dziękuję za to wszystko, co wnosicie w życie Kościoła. Największym darem jest życie radykalnie oddane Jezusowi. Kościół budujemy przede wszystkim naszym oddanym życiem, naszym świadectwem, naszą ewangeliczną radykalnością – mówił hierarcha.
Zachęcał członków wspólnoty, aby odkrywali swoje miejsce w Kościele. –
Jeżeli chcemy odnawiać Kościół, tak jak św. 800 lat temu, to trzeba nam przede wszystkim zacząć od ewangelicznego życia, a nie od zmiany struktur, czy szukania recept. My nie musimy niczego szukać, wszystko mamy w Ewangelii. Jeżeli chcemy, żeby Kościół kwitł to mocno żyjmy słowem Bożym tak jak żył nim św. Franciszek – akcentował biskup kaliski.
Przekonywał, żeby w życie rodzin i społeczności wnosić franciszkańskiego ducha. – Wnoście w swoje życie i waszych rodzin ducha św. Franciszka. Wnoście go w miejsca pracy, w życie naszych społeczeństw i Kościoła, który razem tworzymy. Bardzo potrzebujemy tego pięknego ducha prostoty, miłości, pokoju, ale też poświęcenia i ofiary. Sięgnijcie, proszę do korzeni Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, bo tam jest wielkie bogactwo – powiedział bp Bryl.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: o. Stanisław Ziemiński, asystent prowincjalny Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, o. Waldemar Ułanowicz, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu i kapłani odpowiedzialni w swoich parafiach za wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
Na kaliskie obchody 800-lecia Trzeciego Zakonu przybyli jego członkowie z terenu całej prowincji warszawskiej, do której należy klasztor oo. franciszkanów w Kaliszu.
Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) powstał ok. 1221 r. z myślą o ludziach, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragnęli realizować Franciszkowe ideały.
Pierwsze wspólnoty III Zakonu Św. Franciszka na ziemiach polskich powstały po przybyciu franciszkanów I Zakonu do Wrocławia w roku 1236 i do Krakowa w roku 1237.
Franciszkański Zakon Świecki jest otwarty dla wszystkich pełnoletnich katolików, którzy pragną naśladować św. Franciszka, żyjąc w stanie świeckim według Ewangelii. Obecnie na świecie jest ok. 400 tys. tercjarzy, w tym ponad 6 tys. w Polsce w 544 wspólnotach w 18 regionach.
Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami byli m.in. św. Sebastian Pelczar biskup, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, św. Albert Chmielowski malarz, założyciel zgromadzenia albertynów, św. ks. Zygmunt Gorazdowski opiekun ubogich we Lwowie, Jacek Malczewski – malarz, Józef Haller – legionista, generał Wojska Polskiego oraz bł. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Polski.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.