Drukuj Powrót do artykułu

Bp Buzun: bez krzyża nie ma przejścia do życia wiecznego

15 września 2018 | 10:22 | ek | Wysocko Wielkie Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Bez krzyża nie znajdujemy wyjścia ze świata doczesnego, aby uczestniczyć w świecie duchowym – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim. Biskup poświęcił nowy dom parafialny.

W homilii bp Buzun podkreślał, że znak krzyża jest nadzieją dla ludzi pogrążonych w beznadziei i zagrożonych śmiercią. – Znakiem naszej wiary jest krzyż. Sakramenty są owocem krzyża Jezusa Chrystusa. Każde nasze cierpienie ma sens, jeśli łączymy je z krzyżem Jezusa Chrystusa, który ma wartość odkupieńczą. Krzyż wzywa nas do wiary w wszechmoc Boga przejawiającą się w darze życia wiecznego – wskazywał.

Zaznaczył, że każdy człowiek musi zgodzić się na ukrzyżowanie, aby w Chrystusie odnaleźć swoje zmartwychwstanie. – Kiedy patrzymy na krzyż Chrystusa możemy w tej miłości Boga widzieć ratunek dla świata i każdego z nas – stwierdził.

Dodał, że 15 września Kościół wspomina Matkę Bożą Bolesną, która była blisko krzyża. – Prośmy Matkę Bożą Bolesną, aby prowadziła nas do wniknięcia i coraz bardziej zrozumienia w świetle wiary tego, czym jest krzyż Chrystusa i jakie znaczenie ma trud i cierpienie w naszym życiu, abyśmy mogli cieszyć się i radować wraz z Chrystusem i jednocześnie czerpać siłę i moc z Jego krzyża poprzez sakramenty święte i modlitwę – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Uroczystość odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z bp Łukaszem Buzunem modlili się: ks. inf. Tadeusz Szmyt, wieloletni proboszcz parafii św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim, ks. prał. Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. kan. Jerzy Kaniewski, proboszcz parafii w Wysocku Wielkim, licznie zgromadzeni kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i osoby zaangażowane w budowę nowego domu parafialnego.

Parafię w Wysocku Wielkim erygowano w XI w. Pierwszy kościół zbudowany był z drewna, a na początku XVI w. na jego miejscu wzniesiona została późnogotycka świątynia murowana z cegieł, która zachowała się do dnia dzisiejszego. W ołtarzu głównym pochodzącym z XVIII w. umieszczony jest krucyfiks z XVII w. oraz rzeźby przedstawiające Matkę Bożą i św. Jana. W zwieńczeniu ulokowany jest obraz św. Mikołaja i rzeźby aniołów z XVII w. Od 2014 r. proboszczem jest ks. kan. Jerzy Kaniewski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.