Bp Buzun: cierpienie przeżywane z Chrystusem ma sens
11 lutego 2016 | 15:28 | ek Ⓒ Ⓟ
– Każde cierpienie przeżywane z Chrystusem ma sens i rodzi owoce w naszym życiu osobistym na przyszłość, w życiu naszej rodziny i społeczności – mówił bp Łukasz Buzun do chorych, niepełnosprawnych i starszych z okazji Światowego Dnia Chorego. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
Zgromadzonych na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego powitał ks. prałat Paweł Kostrzewa. – Światowy Dzień Chorego z inicjatywy św. Jana Pawła II gromadzi już od tylu lat wszystkich, którzy są ze sobą bardzo mocno solidarni i zjednoczeni w tym, co nikogo nie opuszcza, czyli w cierpieniu. Św. Jan od Krzyża powiedział, że nie ma innej drogi do poznania tajemnic Boga w Trójcy Świętej Jedynego jak cierpienie – powiedział kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby człowiek zastanowił się nad cierpieniem, a także uwrażliwił na osoby, które doznają w swoim życiu cierpienia. – Każdy z nas nie uniknie cierpienia, chociaż kultura propaguje taki sposób życia, który umożliwia człowiekowi przeżycie życia bez cierpienia, bez żadnego trudu, taki sposób, który rodzi osoby narcystyczne, czyli skupione na sobie, kontrolujące siebie, swoje otoczenie, negatywnie nastawione, wykluczające te osoby, które są trudne, a przecież człowiek cierpiący nie jest człowiekiem łatwym ani dla siebie, ani dla otoczenia – zaznaczył celebrans.
Ubolewał, że we współczesnych czasach osobom cierpiącym proponuje się eutanazję. – Nie jest łatwo przyjąć cierpienie, chorobę, starość w świecie, który propaguje życie konsumpcyjne, a więc proponuje się eutanazję jako rozwiązanie cierpienia. Człowiek nie ma siły, żeby udźwignąć cierpienie, bo nie ma wiary w sercu – stwierdził kaznodzieja.
Wskazywał, że krzyż i cierpienie są nieodzowne i należą do tajemnicy życia człowieka. – Jezus poucza nas, że jeśli my odpowiedzialnie nie bierzemy w swoje ramiona naszego krzyża codziennego małych spraw i trudnych rzeczy, to nie jesteśmy Jego uczniami. Tylko człowiek, który jest z Chrystusem na dobre i na złe może być Jego uczniem i może uczestniczyć w Jego zwycięstwie – przekonywał bp Buzun.
Zachęcał wiernych, aby w Roku Miłosierdzia korzystali z tego daru. – Miłosierdzie jest dla tych, którzy żałują, są grzesznikami, nie odwrócą swojego życia i przeszłości. Korzystamy z daru Miłosierdzia Bożego po to, aby odzyskać duchowe zdrowie, bo żal powoduje, że odzyskujemy nadzieję, otwieramy nasze serca i pozwalamy wejść Panu Jezusowi do naszego wnętrza – powiedział biskup.
Zaznaczył, że w sakramencie namaszczenia chorych Bóg dotyka człowieka. – Ojciec Święty Benedykt XVI mówił, że w tym sakramencie kontemplujemy tajemnicę Ogrójca. Chrystus zlany krwawym potem dowiaduje się, że ma przyjąć kielich męki. Taka droga jest drogą miłości. Taka ofiara jest świadectwem miłości wobec Ojca i wobec każdego z nas. W ten sposób Chrystus nas odkupił. Każdy człowiek, który przeżywa z wiarą swoje cierpienie, wpisuje się w tę tajemnicę Ogrójca. W sakramentalnych olejach przejawia się znak dobroci Boga, który dotyka każdego z nas – mówił hierarcha.
Podziękował osobom, które opiekują się chorymi. – Pragnę podziękować wszystkim, którzy pracują w Caritasie, wolontariacie, różnych ośrodkach opieki, służbie zdrowia. Dziękujemy im za trud wobec osób chorych i starszych. Ważne jest, żeby dostrzegać w drugim człowieku oblicze cierpiącego Chrystusa – podkreślał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
W czasie Mszy św. bp Łukasz Buzun i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych.
Po Mszy św. ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej zaprosił wszystkich na kawę i ciasto. Każdy otrzymał obrazek z wizerunkiem Miłosiernego Samarytanina.
Eucharystię poprzedziła konferencja dla chorych, którą wygłosił ks. Michał Wysota, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej. Chorzy mieli też okazję przystąpić do spowiedzi św. i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Wraz z biskupem modlili się: ks. prał. Paweł Kostrzewa, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. Aleksander Nawrocki i ks. Michał Wysota, zastępcy dyrektora Caritasu, ks. Rafał Kopis, kapelan biskupa.
Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.