Bp Buzun: podstawy formacji religijnej tworzą się w domu rodzinnym
17 czerwca 2018 | 13:19 | ek | Siedlemin Ⓒ Ⓟ
Najważniejszą inwestycją jest wychowanie młodego pokolenia w duchu religijnym. To podstawowe zadanie rodziców, a szczególnie matki, która powinna budować właściwy klimat w domu rodzinnym – mówił bp Łukasz Buzun w kościele św. Mikołaja Biskupa w Siedleminie. Biskup odprawił Mszę św. z okazji jubileuszu 800-lecia istnienia parafii.
W homilii celebrans podkreślał, że rozwój duchowy człowieka rozpoczyna się na chrzcie św. i zachęcał rodziców, aby nie odkładali tego sakramentu na później. – To rodzice prowadzą dziecko do chrztu i to powinna być zasadnicza troska każdej matki i ojca, żeby nie odkładać tego na później, żeby dziecko doprowadzić do chrztu tak jak robili to nasi przodkowie. Chrzest to początek współdziałania człowieka z łaską, żeby to Królestwo Boże powoli w człowieku wzrastało – powiedział bp Buzun.
Ubolewał, że we współczesnym świecie człowiek coraz częściej ulega laickości. – Człowiek ulega łatwemu życiu, które nie przynosi żadnych owoców. Często stajemy się ludźmi zeświecczonymi, a świeckość nie akceptuje umierania dla miłości Boga, buntuje się wobec każdych granic, które ukierunkowują nas na Chrystusa – zauważył kaznodzieja.
Przekonywał, że najważniejszą inwestycją, jaką można zrobić w życiu jest dobre wychowanie młodego pokolenia i dodał, że jest to zadanie rodziców, a szczególnie matki, która później patrzy na owoce swojej pracy. – To jest zadanie polegające na budowaniu właściwego klimatu w domu rodzinnym. Na tę atmosferę składają się słowa, czyny, myśli, które przenikają delikatną tkankę umysłu i serca dziecka. Szczególnie matka ma podsycać płomień życia łaski przez własną czystość, modlitwę, powierzenie się opiece Matki Bożej. W domu rodzinnym dziecko musi poznawać i kochać Jezusa. To zasadnicze ukierunkowanie człowieka, które później ma przynieść piękne owoce – podkreślił hierarcha.
Wskazywał na osoby, które w dziejach siedlemińskiej parafii odegrały bardzo ważną rolę. Spośród wielu z nich wymienił bł. ks. Aleksego Sobaszka, proboszcza w latach 1931-1942, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau oraz ks. Feliksa Gibasiewicza, człowieka wielkiej modlitwy i troski o wychowanie młodzieży, a także siostry elżbietanki i służebniczki. – Te wszystkie osoby wydały piękne owoce ludzkiego życia poświęconego Chrystusowi i człowiekowi – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Pierwszy kościół w Siedleminie zbudowany został prawdopodobnie pod koniec XII w., a pierwszy proboszcz Marcin wymieniony został w dokumencie z 1218 r. Do parafii należały wówczas trzy wsie: Siedlemin, Ciświca i Roszkowo. W połowie XVII w. kościół był bardzo zniszczony i ok. 1600 r. został odbudowany. Świątynia ta przetrwała do poł. XIX w., a w latach 1846-1847 na jej miejscu postawiono nowy murowany kościół z fundacji Stanisława Modlibowskiego. W latach 1927-1928 rozbudowano go według projektu Rogera Sławskiego. W ostatnich latach świątynia została całkowicie odnowiona, a jej poświęcenia dokonał w 2016 r. biskup kaliski Edward Janiak. Od 1995 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Krzysztof Milewski.
W kwietniu br. poszerzyło się grono parafian o nowych mieszkańców, którzy otrzymali mieszkania wykonane w ramach programu rządowego „Mieszkanie Plus”. Na osiedlu zamieszkało 96 rodzin. Mieszkania poświęcił biskup kaliski Edward Janiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.