Bp Ciereszko: z muzułmanami będziemy modlić się o to, by żyć we wzajemnej otwartości
22 stycznia 2022 | 06:01 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wraz z muzułmanami będziemy modlić się o to, by żyć we wzajemnej otwartości i z nadzieją – powiedział KAI bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP. Komitet jest organizatorem Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce – inicjatywy pionierskiej w skali świata. 26 stycznia będzie on obchodzony po raz XXII, w tym roku pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei”.
Tradycyjnie już podczas wydarzenia przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Podobnie jak w ubiegłym roku, także i tegoroczne obchody, z powodu pandemii, odbędą się w formule online i będą transmitowane na kanale YouTube.
Nawiązując do tematyki tegorocznego spotkania bp Henryk Ciereszko powiedział KAI, że zwłaszcza w czasie pandemii każdy gest życzliwości, zrozumienia i solidarność okazany sobie przez chrześcijan i muzułmanów czyni z nich świadków nadziei.
“Pomimo doświadczeń życiowych, nie gubimy nadziei, że dobroć Boga jest nad nami, że On nad nami czuwa, chroni nas i prowadzi – to jest to, co chcemy wyrazić na dorocznym spotkaniu” – powiedział białostocki biskup pomocniczy.
Bp Ciereszko wskazał, że celem Dnia Islamu jest zachęta, kierowana zarówno do muzułmanów jak i chrześcijan, aby szukali w swojej religii tego, co mobilizuje ich do czynienia dobra, a przede wszystkim do poszukiwania prawdy.
“Prawda, która jest nam udzielona i przychodzi od Boga, a my mamy ją rozpoznawać i odkrywać – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP. – My chrześcijanie rozpoznajemy tę prawdę w Jezusie Chrystusie – on jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tym przekonaniem chcemy się dzielić i dawać świadectwo” – powiedział biskup.
Duchowny zaznaczył, że że chrześcijańskie świadectwo o Jezusie Chrystusie, jest świadectwem nadziei na prawdę i dobro, które mogą łączyć i otwierać chrześcijan i muzułmanów. “W każdym człowieku wyznającym jakąś religię jest pragnienie, aby zwracać się ku prawdzie, dobru i, okazywać innym solidarność, miłość i nadzieję” – powiedział biskup. Dodał, że taka idea przyświeca też organizatorom kolejnych edycji Dni Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
“Podczas spotkania otoczymy modlitwą intencje zanoszone przez katolików muzułmanów o to, by żyć we wzajemnej otwartości i z nadzieją” – zapowiedział białostocki biskup pomocniczy. Wyraził też satysfakcję, że podczas tegorocznego wydarzenia, jako “znaki nadziei” zostaną krótko zaprezentowane ośrodki dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z Krakowa, Katowic i Poznania.
Biskup zaznaczył, że braterskie spotkanie wyznawców obydwu religii po raz kolejny odbędzie w formule online i wyraził nadzieję, że wrócą czasy, kiedy można będzie snów normalnie się spotykać i już bezpośrednio dzielić się tym, co łączy łączy obydwie religie.
Dzień Islamu, obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
Podczas wydarzenia przedstawiciele obydwu religii czytać będą fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania poświęconego nadziei.
Spotkanie rozpocznie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W imieniu muzułmanów głos zabiorą: mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz imam Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP. Następnie zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. Ze strony chrześcijańskiej wystąpi prof. Eugeniusz Sakowicz, a z muzułmańskiej – mufti Arkadiusz Miernik.
W kolejnym punkcie spotkania i w nawiązaniu do tematyki tegorocznych obchodów, jako “świadectwa nadziei” zostaną krótko zaprezentowane ośrodki dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z Krakowa, Katowic i Poznania.
Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.
Jak dobrze wiemy, nadzieja, choć niewątpliwie zawiera w sobie element optymizmu, jest czymś więcej – napisał w tegorocznym przesłaniu przewodniczący Rady, kard. Miguel Angel Ayuso Guixot. – Podczas gdy optymizm to czysto ludzkie nastawienie, nadzieja osadzona jest jakoś w postawie religijnej: Bóg kocha nas, a zatem troszczy się o nas poprzez swoją Opatrzność – wskazał watykański hierarcha.
Tegoroczne obchody Dnia Islamu odbędą się 26 stycznia o godz. 19.00. Podobnie jak przed rokiem, z powodu pandemii wydarzenie odbędzie się wyłącznie w formule online i będzie transmitowane na kanale YouTube.
Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie na jego czele stoi bp Henryk Ciereszko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.