Drukuj Powrót do artykułu

Bp Cisło: patriotyzm tak, nacjonalizm nie

11.11.2017 , dab, Lublin, 11-11-2017 Ⓒ ℗

Patriotyzm to codzienna solidarność i szacunek do drugiego człowieka, zwłaszcza obcego. Nacjonalizm wyklucza, pogardza, poniża i zagraża – powiedział w lubelskiej archikatedrze bp Mieczysław Cisło. Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W swojej homilii bp Cisło mówił o różnicy pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem. Jego zdaniem miarą patriotyzmu jest stosunek do innych ludzi, zwłaszcza przybyszów przybywających z innych krajów. – Patriotyzm to codzienna solidarność i szacunek do drugiego człowieka, zwłaszcza obcego. Nacjonalizm wyklucza, pogardza, poniża i zagraża. Patriotyzm tak, nacjonalizm nie! – głosił biskup pomocniczy.

Odniósł się także do medialnych doniesień o przypadkach nękania zagranicznych studentów w naszym kraju. – Każdy obcy na ulicach naszych miast, ma się czuć bezpiecznie. Także w Lublinie, gdzie szczycimy się statystyką obcokrajowców studiujących w naszych mieście, które jest uważane za miasto wielokulturowej zgody religijnej – tłumaczył bp Cisło.

Wśród obowiązków wynikających z patriotyzmu hierarcha wymienił pomoc ofiarom wojennym na Bliskim Wschodzie. – Jesteśmy winni pomoc Syryjczykom i innym narodom pozbawionym dachu nad głową. Nie tylko naszym braciom w wierze. Dobrze się dzieje, że z Polski różnymi kanałami dociera do nich wsparcie, ale musimy pomagać więcej – przyznał.

Innym aspektem poruszonym przez bp. Cisło jest troska o groby znajdujące się na terenie Polski. – Nie możemy troszczyć się tylko o mogiły Polaków. Na naszej ziemi spoczywają żołnierze austriaccy, austro-węgierscy, niemieccy i rosyjscy. Nie możemy zapomnieć o resztach żydowskich cmentarzy i o bezimiennych mogiłach rozstrzelanych w lasach. Jesteśmy winni szacunek wszystkim zmarłym pochowanym w między Odrą a Bugiem – głosił biskup pomocniczy.

Na zakończenie swojej homilii, bp Cisło słowami wiersza „Modlitwa Szarych Szeregów” Jana Romockiego, prosił o mądrość w kształtowaniu oblicza narodu oraz o dialog i współpracę elit politycznych. – Od rezygnacji w dobie klęski, lecz i od pychy w dzień zwycięski, od krzywd – lecz i od zemsty za nie uchroń nas, Panie – zakończył kaznodzieja.

Po Eucharystii na placu Zamkowym odbyły się obchody 99. rocznicy odzyskania Niepodległości. Wcześniej delegacje poszczególnych instytucji państwowych i samorządowych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na lubelskim placu Litewskim.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.