Bp Czaja do pątników na Jasnej Górze: trzeba czerpać z Eucharystii sercem czystym i pełnym wiary
22 sierpnia 2021 | 12:22 | kda | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Uczestnicy 45. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej dotarli w sobotę do celu. W wahadłowej pielgrzymce (każda z grup wędrowała tylko dwa dni) w pięciu strumieniach wzięło udział łącznie 2 tysiące osób. Mszy św. na wałach Jasnej Góry przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.
– Naszemu tegorocznemu pielgrzymowaniu – mówił w kazaniu biskup opolski – towarzyszyły słowa: „Życiem eucharystycznym wypełnić codzienność”. One oznaczają, że bycie jak najczęściej na mszy św. – na ile nam pozwala życie rodzinne i zawodowe – to podstawa. To źródło. Źródło, które umożliwia nam dostęp do Paschy, do Pięćdziesiątnicy, do miłości Pana. Do Jego zwycięstwa, do Jego łaskawości, do Bożego życia. Trzeba więc do źródła przychodzić i czerpać. Czerpać całym sercem. Czystym, otwartym, pełnym wiary. By nie skalać tego, co święte, ale odejść uświęconym zwycięstwem Boga i Jego łaskawością. Eucharystia to także szczyt wspólnoty z Bogiem, między sobą, także z Kościołem świętych w niebie. Trzeba drogę ku wyżynom nieba podjąć. Trzeba czerpać czystym sercem pełnym wiary i trzeba dorastać, podejmować wysiłek, trud budowania codziennie piękniejszej mojej wspólnoty z Bogiem.
Piesza Pielgrzymka Opolska szła jak co roku w pięciu strumieniach. Jako pierwszy na trasę ruszył w niedzielę strumień nyski, w poniedziałek dołączyły grupy z Opola, Kluczborka i Głubczyc, we wtorek z Kluczborka. Trasa wiodła przez diecezjalne sanktuaria – św. Jacka w Kamieniu Śląskim, św. Anny na Górze św. Anny oraz św. Józefa w Jemielnicy. Każdy ze strumieni był w kolejne dni reprezentowany przez 1-3 grupy. Ze względu na epidemię pątnicy nie korzystali z noclegów w drodze. Każdego dnia wieczorem wracali do domów.
– Szliśmy z zachowaniem dużych odstępów między grupami – po 20-30 minut – mówi ks. Marcin Ogiolda, przewodnik pielgrzymki. – To sprzyjało nie tylko sanitarnemu bezpieczeństwu, ale i modlitewnemu skupieniu. Pątnicy nie zagłuszali się nawzajem. W tegorocznej pielgrzymce było bardzo dużo spokoju i wyciszenia, ono sprzyja modlitwie i refleksji.
Ewa Wajda pielgrzymowała z Opola w 13 srebrnej. – W czasie „naszego” dnia pielgrzymki nasz przewodnik, ks. Mateusz Mytnik głosił konferencję o tym, czym jest parafia. Wszystkim nam się wydaje, że do jakiejś parafii należymy, a przecież niewielu z nas coś dla swoich parafii robi. Ta przynależność przecież nie polega tylko na tym, że przychodzimy do konkretnego kościoła na niedzielną mszę. Ks. Mateusz porównał parafię do skarbca. Wszyscy mieliśmy okazję się zastanowić, co do tego skarbca na co dzień wnosimy.
W sobotę reprezentanci 23 pielgrzymkowych grup zebrali się rano przed kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie. Stąd – podzieleni na pięć grup – udali się ze śpiewem i modlitwą przez Aleje Najświętszej Maryi Panny w stronę Jasnej Góry.
Ks. Daniel Leśniak był odpowiedzialny za nyski strumień pielgrzymki. – Zapamiętam z tego roku przede wszystkim to ogromne pragnienie – które pątnicy mają w sobie – żeby pielgrzymować. Myślę, że wiele osób ma niedosyt, że mogliśmy iść tylko sztafetowo. Ale to pragnienie uczestnictwa w całej pielgrzymce jest czymś pięknym. To leży głęboko w sercach. Myślę, że za rok – jeśli pandemia się skończy – wszystkie grupy pójdą na trasę w nie mniejszych składach niż przed pandemią. Ja sam pod obraz Matki Bożej zaniosę w sercu i w „plecaku modlitwy” nasze opolskie seminarium. Jestem tam ojcem duchownym.
Zgodnie z pielgrzymkową tradycją grupy pątników zatrzymywały się na chwilę modlitwy i skupienia przed szczytem Jasnej Góry, klękając u stóp kolumny z figurą Matki Bożej. Następnie pielgrzymi szli przed obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. O 11.00 rozpoczęła się msza św. na wałach Jasnej Góry. Uczestnikami sobotniej mszy św. byli także podopieczni i wolontariusze Domu Nadziei w Opolu, który – z inicjatywy biskupa opolskiego – troszczy się na co dzień o bezdomnych Ich przedstawiciele zanieśli do ołtarza dary ofiarne.
W 2022 r. Piesza Pielgrzymka Opolska planowana jest w dniach od 14 do 20 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.