Bp Czaja: wpływ rodziny jest decydujący na kształtowanie relacji z ludźmi i Bogiem
01 maja 2018 | 15:26 | hh | Opole Ⓒ Ⓟ
„Wpływ rodziny jest decydujący na to, jaki człowiek jest w relacjach do innych, ale także w relacji do Boga! Potrzeba też wychowania religijnego, wychowania w wierze” – powiedział bp Andrzej Czaja w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy na rozpoczęcie VII Diecezjalnego Święta Rodziny.
Ordynariusz opolski wskazał, że na rozwój człowieka, jego zdolności, umiejętności, wiedzę i kulturę osobistą ogromny wpływa ma środowisko życia, zwłaszcza rodzina, ale też szkoła. „Musimy być wszyscy żywotnie zainteresowani tym, jaka będzie szkoła, uniwersytety, bo to niewątpliwie ma wpływ na tych, którzy do nich przyjdą, czyli na nasze dzieci” – zaznaczył.
Hierarcha pochwalił inicjatywy tworzenia szkół katolickich, diecezjalnych oraz edukację domową. „Dobrze się dzieje, że coraz częściej słyszymy, że szkoła nie może tylko edukować, ale musi wychowywać. Dobrze, że powstają różne stowarzyszenia rodziców, którzy z dużą odwagą zakładają własne szkoły” – podkreślił.
Kaznodzieja zachęcił do modlitwy za tych, którzy mają wpływ na kształt i jakość szkół i uniwersytetów. „Potrzeba ludzi z wiedzą, kulturą osobistą, umiejętnościami zdatnymi do życia w relacji, we wspólnocie, w jedności, pokoju i zgodzie” – stwierdził.
Jednocześnie biskup przyznał, że największy wpływ na to, jacy jesteśmy ma rodzina. „Kindersztuby nikt nie jest w stanie dać, jeśli wcześniej jej ktoś nie otrzymał w domu. Prośmy, aby w naszych rodzinach było jak najwięcej takiego Bożego wychowania” – dodał.
Zdaniem opolskiego biskupa, Święta Rodzina stanowi najlepszy wzór zdrowej rodziny i można się na niej wzorować, zwłaszcza, jeśli pewnych wartości nie wynieśliśmy z własnego domu. „Bywa, że życie jest nauczycielką, nadrobi to, czego w rodzinie nie otrzymaliśmy, ale samo nic nie przyjdzie” – przestrzegał.
„Zwracam się do was z prośbą – mówił bp Czaja – abyśmy naprawdę świadomie podejmowali ciągle trud na rzecz własnego rozwoju duchowego i rozwoju naszych dzieci. To jest dziś bardzo zaniedbany rozwój, a to on decyduje o tym, jakimi jesteśmy, czy będziemy w stanie dawać. Żyjemy w czasie, który nastraja do ciągłego brania i konsumpcji” – ubolewał.
Ordynariusz diecezji opolskiej zwrócił uwagę na aspekt świętowania niedzieli. „Cieszymy się, że jest nam przywracany Dzień Pański. To wymaga jednak pracy nad sobą. Odzwyczailiśmy się, że ten jeden dzień jest naprawdę Bogu poświęcony” – mówił bp Czaja. Przypomniał też, że do wymiaru świętowania należą wspólne posiłki, modlitwa rodzinna, Eucharystia czy popołudniowe nabożeństwo.
Diecezjalne Święto Rodziny, to poza liturgią i modlitwą, także liczne atrakcje w ramach VIII Jarmarku Cysterskiego. Wokół jemielnickiego stawu odbył się też V Bieg po „dyszkę” dla rodziny. Każdy uczestnik sztafety poprzez przebiegnięcie jednego okrążenia (600 m) przyczynił się do przekazania „dyszki” (10 zł) z puli sponsorowanej na rzecz Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.