Bp Dajczak: Czuję się w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jak w domu
12 sierpnia 2012 | 08:41 | alg Ⓒ Ⓟ
„Czuję się w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jak w domu. Kocham ją i chcę zrobić wszystko, żeby tu było jak najwięcej możliwości spotkania z Jezusem” – przekonuje w rozmowie z KAI bp diecezjalny Edward Dajczak. Dziś, 11 sierpnia, mija piąta rocznica jego ingresu do koszalińskiej katedry. Wcześniej hierarcha przez 17 lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jest pomysłodawcą i duchowym opiekunem „Przystanku Jezus”. Prowadzi blog „Bez piuski”.
Zdaniem ordynariusza dziś wszystkie wymiary głoszenia Ewangelii powinny zawierać elementy ewangelizujące, by dotrzeć do tych ludzi, dla których katecheza nie jest już wystarczająca, bo brakuje im wiary. „Trzeba więcej kerygmatu we wszystkich wymiarach Kościoła, żeby ludzie spotykali Jezusa” – przekonuje bp Dajczak i zapowiada kolejne inicjatywy ewangelizacyjne w diecezji, także wobec rodzin. „Troska o rodzinę jest jednym z podstawowych zadań Kościoła i społeczeństwa, dlatego chciałbym bardziej zaangażować rodziców w przygotowanie swoich dzieci do Pierwszej Komunii świętej. Tu nie chodzi o przeniesienie obowiązku z katechetów na rodziców, tylko o pogłębienie relacji między rodzicami a dziećmi i między nimi a Bogiem” – wyjaśnia i dodaje, że to także dotyczy sakramentu bierzmowania.
Ważnym wydarzeniem, do którego przygotowuje się diecezja, jest 25-lecie koronacji Piety skrzatuskiej, które już za rok będzie obchodzone w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.
„Odnalezione korony, które zdobiły figurę jeszcze przed koronami papieskimi, pochodzą z około 1700 roku. Trwają jeszcze badania i ekspertyzy, ale mamy już nieoficjalne informacje z drugiego warsztatu historycznego, potwierdzające tę datę. To oznacza, że są to jedne z najstarszych zachowanych w Polsce koron wotywnych związanych z kultem maryjnym” – informuje biskup i dodaje: „Mamy miejsca święte, jak sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej i sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, więc będziemy dalej pracować nad tym, by przybliżać mieszkańców tej diecezji do świętości”.
Za najważniejsze wydarzenia minionych pięciu lat posługi w diecezji uważa uroczystości jubileuszowe 40-lecia diecezji, cykliczne spotkania młodzieży w Skrzatuszu oraz czuwania z nimi w kościołach całej diecezji w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. „To młode pokolenie musi mieć jakieś odniesienie i cieszę się, że jak na facebooku pojawia się hasło Skrzatusz, to oni już wiedzą, o co chodzi. To na przestrzeni tych lat są już tysiące ludzi” – uzasadnia. Hierarcha cieszy się również z organizowanych w diecezji weekendów dla narzeczonych, które wpisują się w formację młodych ludzi. Kolejną, nową inicjatywą w diecezji jest portal internetowy adoracja.net, transmitujący przez całą dobę miejsce wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, czyli słupski klasztor sióstr klarysek. „Na tym portalu przez niespełna dwa miesiące było już 300 tysięcy odsłon, przy czym wielu z internautów zatrzymuje się na dłużej. To pokazuje wielką potrzebę modlitwy”- tłumaczy bp Dajczak.
Zdaje sobie on sprawę z etykiety, jaką mu się przypina, że jest biskupem od młodzieży. Tłumaczy, że jego troska o młodzież wynika z troski o przyszłość Kościoła. „Tak jak rodzice troszczą się o swoje dzieci, tak i ja chcę być ojcowskim biskupem. Udaje mi się to różnie, ale oni czują, że ich kocham, nawet jak trochę ułomnie. Na razie, mimo zwiększającego się z roku na rok dystansu wiekowego między nami, udaje mi się z młodzieżą porozumieć” – wyjaśnia bp.
Benedykt XVI 23 czerwca 2007 r. mianował bpa Edwarda Dajczaka ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kanoniczne objęcie diecezji nastąpiło 9 lipca 2007 r. w katedrze w Koszalinie. Ingres do katedry koszalińskiej odbył się 11 sierpnia 2007 r., a dzień później do bazyliki konkatedralnej w Kołobrzegu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.