Bp Dajczak w Łagiewnikach: Duch Święty daje wolność i mądrość
27 listopada 2016 | 12:45 | luk Ⓒ Ⓟ
Cykl rekolekcji pt. „Ogień dla nas i całego świata” rozpoczął się w sobotę wieczorem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. „Duch Święty powoduje taką wolność i mądrość, że ja wiem, że nie muszę się tłumaczyć wszystkim, dlaczego żyję z Bogiem, albo dlaczego nie chcę żyć jak świat” – mówił do przybyłych prelegent pierwszego spotkania, biskup Edward Dajczak.
Podczas konferencji wygłoszonej do młodych bp Dajczak podkreślił, że od momentu chrztu Duch Św. jest w człowieku, ale nie posiada go do końca. „To znaczy jesteśmy w takim stanie, że Bóg jest z nami do końca naszych dni, ale często nie ma naszej odpowiedzi. Takiej, jaka mogłaby ona być” – powiedział.
Wskazał, że bardzo ważne jest prawdziwe otwarcie się i gotowość na zaskoczenie i niespodzianki, które niesie ze sobą danie takiej właśnie odpowiedzi. „Otwarcie się na Ducha Św. zaczyna przede wszystkim owocować mądrym życiem” – ocenił.
Biskup przytoczył kilka świadectw bierzmowanych w jego diecezji, którzy w listach do niego przyznają się, jak wielkie zmiany w ich życiu zrodziły się po świadomym przeżyciu sakramentu bierzmowania – pójście taty na odwyk po okazaniu mu miłości czy odkrycie potrzebujących ludzi w swoim środowisku.
„Moi kochani Bóg jest tam, gdzie jest życie, gdzie Jego miłość przyjęta przez człowieka, która wydaje owoce. Kochać to znaczy przenieść tę miłość do ludzi i mówić im, że są piękni, kochani i wspaniali” – powiedział.
W trakcie spotkania Mateusz Ochman, Tomasz Adamski oraz Monika Rybczyńska zadawali biskupowi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pytanie odnoszące się szczególnie do daru mądrości. Hierarcha wskazał, że daru tego nie można utożsamiać z wiedzą. „Mądrość Boża jest bardziej związana z sercem niż z rozumem. Jeśli jestem uczestnikiem Jego mądrości, jeżeli chcę nim być, to zaczynam widzieć ludzi, rzeczy, świat oczami Boga – tak, jak On wszystko widzi” – tłumaczył.
Biskup, jako współodpowiedzialny za inicjatywę Przystanek Jezus, odpowiedział także na pytanie, jak włączać się w Nową Ewangelizację. „Ona polega na próbie zobaczenia i usłyszenia tego, co Duch Św. mówi do Kościoła. To dzielenie się Bogiem, którego przeżywam – lepiej lub gorzej – ale, który jest we mnie. Jej istota polega na tym, że daję Duchowi Św. robić to, co chce. Wtedy pojawia się coś, co jest pełnym mądrości darem i tworzy ze mnie człowieka niezwykle pokornego” – stwierdził.
Podczas sobotniego wieczoru w łagiewnickim sanktuarium o swoich doświadczeniach Ducha Św. na specjalnie przygotowanych filmikach oraz w ramach świadectwo opowiedzieli również członkowie wspólnoty Nowe Jeruzalem. Młodych odwiedził także kard. Stanisław Dziwisz, który podziękował im za niezwykłe świadectwo. „Dajecie przykład i zachętę, gdzie szukać prawdziwych wartości. Myślę, że fakt, że tutaj jesteście to poszukiwanie wartości, które mogą poukladać wasze życie i doprowadzić do spełnienia zadań, pragnień i przeznaczenia człowieka” – powiedział metropolita krakowski.
Rozpoczęte wczoraj w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rekolekcje są kontynulacją spotkań przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży pod hasłem „Dla nas i całego świata. Kolejne spotkania w ramach cyklu przewidziano na 10 grudnia, 21 stycznia, 11 lutego, 11 marca, 8 kwietnia i 13 maja. Grudniowym gościem młodych będzie biskup Grzegorz Ryś.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.