Bp Damian Bryl podsumował 2024 rok w diecezji kaliskiej
31 grudnia 2024 | 18:34 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Rozpoczęcie formacji do posługi diakona stałego, uruchomienie punktu konsultacyjnego dla osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, szkolenia w zakresie prewencji, poświęcenie Ogrodu Świętego Józefa, gdzie wierni mogą odprawiać nabożeństwo siedmiu smutków i siedmiu radości św. Józefa – to najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w 2024 roku w diecezji kaliskiej. Biskup kaliski Damian Bryl wskazał także na szeroką działalność na rzecz osób potrzebujących prowadzoną przez Caritas Diecezji Kaliskiej.
– Mija rok 2024. W wielu miejscach dokonuje się podsumowań. W naszej diecezji dziękujemy Panu Bogu za wiele inicjatyw, które dokonały się, ale przede wszystkim chcemy na ten miniony czas patrzeć jako czas Bożego błogosławieństwa, jako czas, w którym doświadczyliśmy Bożej łaski, Bożego przychodzenia, wsparcia i prowadzenia. Dziękujemy też wielu osobom, które zaangażowały swoje siły, serce, zdolności, talenty dla dobra wspólnoty Kościoła w naszej diecezji. Dziękujemy za wszystkie działania, dzięki którym Słowo Boże mogło być słyszane i rozważane – powiedział biskup kaliski.
Bp Bryl zauważył, że jednym z ważniejszych zadań było rozpoczęcie formacji w ośrodku przygotowującym do święceń diakonatu stałego. 25 stycznia bp Damian Bryl wydał dekret ustanawiający posługę diakona stałego w diecezji kaliskiej. W październiku po półrocznym etapie propedeutycznym 16 mężczyzn zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń diakona stałego. Formacja kandydatów będzie trwała jeszcze trzy lata i zakończy się przyjęciem święceń oraz podjęciem posługi w konkretnej parafii. Wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w dziejach diecezji kaliskiej.
Duszpasterstwo rodzin diecezji kaliskiej wspólnie z Zespołem ds. prewencji ochrony dzieci i młodzieży pomaga i towarzyszy osobom, które doświadczyły wykorzystania seksualnego. W związku z tym w diecezji kaliskiej w ramach duszpasterstwa rodzin uruchomiono punkt konsultacyjny dla osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. W każdą środę w godz. 18.00-19.00 przy telefonie pełnią dyżur osoby, które ukończyły specjalistyczne szkolenia w dziedzinie udzielania pomocy.
Bp Damian Bryl podkreślił, że w minionym roku szczególny akcent położono na prewencję, w związku z czym zostało przeszkolonych bardzo wiele osób duchownych i świeckich zaangażowanych w życie wspólnot i parafii. W czerwcu wszyscy kapłani uczestniczyli w szkoleniach w ramach tzw. „Ustawy Kamilka”, w listopadzie przeprowadzono szkolenia dla osób świeckich zaangażowanych w parafialne zespoły ds. prewencji, w których wzięło udział prawie 200 osób. Szkolenia prowadziły osoby należące do diecezjalnego zespołu ds. prewencji posiadające certyfikat specjalisty Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie i działające w duszpasterstwie rodzin diecezji kaliskiej.
W diecezji kaliskiej od października trwa diecezjalna nowenna o nowe i święte powołania kapłańskie. – Panu Bogu dziękujemy za łaskę powołań kapłańskich. Wielką radością jest, że w 2024 roku w naszej diecezji zostało wyświęconych siedmiu kapłanów – zaznaczył bp Bryl. Warto nadmienić, że w lutym przez trzy dni w kaliskim seminarium obradowało 30 rektorów i formatorów z seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce w ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbyła się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Z kolei w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa ma miejsce modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia, która jest transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.
Już kolejny rok w diecezji działają Diecezjalna Szkoła Liderów i Szkoła Biblijna, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Prowadzona jest także formacja przyszłych katechetów.
W sąsiedztwie Narodowego Sanktuarium św. Józefa powstał Ogród Świętego Józefa z postumentami z piaskowca w formie prostopadłościanów z podświetlanymi witrażami ilustrującymi radości i smutki św. Józefa. Dzięki temu wierni mogą odprawiać takie nabożeństwo.
Radością dla diecezji jest posługa mediów diecezjalnych: Dwutygodnika „Opiekun”, Radia Rodzina i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”. 1 września poświęcono nowe studio telewizyjne mieszczące się w pomieszczeniach przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu. Studio tworzy nowoczesna sala z dobrą akustyką, spełniająca funkcję studia nagrań z dużą sceną oraz kinem z 54 miejscami na widowni. W programach na żywo, spotkaniach, konferencjach odbywających się w studio może uczestniczyć publiczność.
Pasterz Kościoła kaliskiego podkreślił, że wielką sprawą jest troska o potrzebujących, a dbają o to ośrodki prowadzone przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W czerwcu został poświęcony wyremontowany budynek Caritas w Kaliszu. „Przystań w drodze” to miejsce, w którym osoby znajdujące się w trudnej sytuacji mogą na jakiś czas znaleźć schronienie. W grudniu natomiast oddano do użytku gruntownie odnowioną stołówkę w Domu Opieki Caritas, która na co dzień służy najuboższym mieszkańcom Kalisza. Z ciepłego posiłku codziennie korzysta wiele osób. Rozwija się również działalność charytatywna prowadzona przez siostry albertynki, które zamieszkały w Ostrowie Wielkopolskim i służą w jadłodajni oraz w Stacji Opieki Caritas. Jadłodajnia w Ostrowie Wielkopolskim działa dzięki Fundacji „Głodnych nakarmić”. – Dziękujemy za piękne świadectwo zaangażowania w pomoc najbardziej potrzebującym w ramach naszej diecezjalnej Caritas, ale także rozwijających się Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas – wskazał bp Bryl. Diecezja kaliska włączyła się w pomoc osobom poszkodowanym przez powódź, a także wsparła akcję misyjną „Z mamą szyjemy marzenia”, dzięki której pomoc trafiła do ośrodka dla młodych kobiet w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.
Podsumowując 2024 rok rzecznik prasowy diecezji kaliskiej stwierdził, że ten rok był pracowitym czasem, zarówno na poziomie parafialnym, diecezjalnym, jak i ponad diecezjalnym. – Bardzo cieszy fakt coraz większego zaangażowania osób świeckich w życie Kościoła. Daje się zauważyć wzrost świadomości wielu osób i co za tym idzie, także odpowiedzialności w sprawach dotyczących życia duchowego – powiedział ks. Przemysław Kaczkowski.
Duchowny wyjawił, że nie brakowało momentów trudnych, kiedy trzeba było stawić czoła przeciwnościom i rozwiązywać różne problemy. – W tym wszystkim zawsze towarzyszyła nam, i nadal towarzyszy nadzieja, że nie jesteśmy sami – prowadzi nas Bóg, który powierzając ludziom konkretne zadania jednocześnie daje potrzebne siły do ich zrealizowania – zaznaczył ks. Kaczkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.