Drukuj Powrót do artykułu

Bp Dec do kapłanów: nie bądźmy hermetyczni, lecz służmy innym

29 marca 2018 | 14:02 | xdm | Świdnica Ⓒ Ⓟ

Kapłańską posługę sprawujmy jako służbę i otwartość na drugiego człowieka. Nie bądźmy hermetyczni, lecz otwarci na dary Ducha Świętego – mówił podczas Mszy Krzyżma w katedrze świdnickiej bp Ignacy Dec.

Eucharystię wraz z biskupem świdnickim i biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem koncelebrowali niemal wszyscy księża posługujący w diecezji. Podczas sprawowanej liturgii miał miejsce obrzęd konsekracji Krzyżma świętego, błogosławieństwo oleju katechumenów i oleju chorych.

W homilii bp Dec zachęcił wszystkich kapłanów, aby w sposób szczególny poprzez modlitwę utwierdzali swoje kapłaństwo w miłości do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego oraz miłości do Jego Matki. – Zawierzajmy dziś dobremu Bogu nasze intencje, nasze kapłańskie życie, by było przeniknięte miłością do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Niech orędownictwo Matki Bożej nieustannie wspiera naszą kapłańską posługę, a moc Bożej łaski umacnia na każdy dzień – mówił kaznodzieja.

W dalszej części homilii biskup świdnicki przytoczył kilka fragmentów listu polskich biskupów do kapłanów na tegoroczny Wielki Czwartek, zwracając szczególną uwagę na dar Eucharystii i kapłaństwa służebnego, kształtowanie dojrzałego daru pokoju i odpuszczania grzechów oraz szacunku do przeżywanych tajemnic ludzkiej miłości i poświęcenia, a także wiernego otwierania się na dary Ducha Świętego, jako znaku czasu.

Na zakończenie bp Dec wyraził wdzięczność kapłanom diecezjalnym i zakonnym posługującym w diecezji, mówiąc: „Dziękuję wam wszystkim za wasze modlitwy, jakie składacie za Kościół: za Ojca Świętego, za biskupów i kapłanów oraz za waszych wiernych świeckich. Dziękuję za budowanie Bożego królestwa w ludzkich sercach przez głoszenie Bożego słowa, sprawowanie świętej liturgii na czele celebracją Eucharystii i sprawowanym Sakramentem Pokuty oraz za posługę miłości, za troskę o chorych, ubogich i samotnych”.

Biskup świdnicki wyraził również wdzięczność wszystkim wiernym: „My, wasi bracia i przyjaciele, dziękujemy wam za wspieranie nas w naszym posłannictwie i w naszej pokornej służbie. Dziękujemy za waszą modlitwę, życzliwość i serdeczność, jakiej od was doświadczamy. Wasza modlitwa daje nam siły w kapłańskiej służbie, pozwala łatwiej przechodzić przez ciemne doliny”.

Na zakończenie Mszy św. bp Dec wręczył odznaczenia kanonickie wyróżniającym się kapłanom, a także listy gratulacyjne księżom, którzy w najbliższym czasie będą obchodzić swoje jubileusze kapłaństwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.