Drukuj Powrót do artykułu

Bp Dec do Lwowiaków: Maryja jest waszą szczególną patronką

18 grudnia 2018 | 14:42 | Lwów | Świdnica Ⓒ Ⓟ

Biskup Ignacy Dec uczestniczył w opłatku dla Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Świdnicy. W przemówieniu biskup świdnicki przypomniał słowa pieśni “Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa” i podkreślił, że Maryja jest szczególną patronką tego miejsca i osób tam urodzonych.

Na spotkaniu bp Ignacy Dec złożył życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. – Życzę wszystkim radości świątecznej, miłości, żebyście mieli szacunek od waszych dzieci, od wnuków, by was szanowano. Zasłużyliście na to, byście byli szanowani przez młode pokolenie. Macie za sobą czas wojenny i trudny czas powojenny – mówił bp Dec.

Wcześniej biskup nawiązał do 100. rocznicy obrony miasta przez Orlęta Lwowskie, a także do misji Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. – Szkoła lwowska, jeśli chodzi o matematykę, o logikę stała wtedy na bardzo wysokim poziomie. Była jednym z partnerów, który prowadził dialog z ówczesną myślą matematyczną Stanów Zjednoczonych i innych ważnych ośrodków światowych. Tego nie można zapominać, tej pięknej karty nauki, kultury lwowskiej. Dlatego tym się szczycimy, że to było dzieło Polaków – mówił bp Dec do Lwowiaków i miłośników Kresów.

Na spotkaniu byli obecni m. in. prezydent Świdnicy oraz duszpasterz Lwowiaków ks. Rafał Kozłowski.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich to pozarządowa organizacja z siedzibą we Wrocławiu. Jej celem jest m .in. rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Do towarzystwa należą zarówno miłośnicy Lwowa i okolic, jak również osoby urodzone na tych terenach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.