Drukuj Powrót do artykułu

Bp Dec: głównym zadaniem uniwersytetu jest służba prawdzie

15 października 2018 | 16:35 | ak | Kraków Ⓒ Ⓟ

W przemówieniu z okazji 600-lecia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego św. Jan Paweł II mówił, że powołaniem każdego uniwersytetu jest służba prawdzie, jej odkrywanie i przekazywanie innym. Człowiek prawdy nie tworzy, ona sama się przed nim odsłania, gdy jej wytrwale szuka – powiedział bp Ignacy Dec w Krakowie.

Ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił 16 października homilię podczas Mszy św. sprawowanej z okazji inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego w Kolegiacie Św. Anny. Po Eucharystii zebrani goście przeszli w orszaku do Filharmonii Krakowskiej, gdzie odbyła się inauguracja roku akademickiego.

Wykład inauguracyjny „Pontyfikat dla Kościoła i świata” wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. W kontekście wydarzeń zainicjowanych przez św. Jana Pawła II emerytowany metropolita krakowski przypomniał, że inicjatywy św. Jana Pawła II w 1986 r. spotkania z młodzieżą przybrały formę Światowych Dni Młodzieży – niezwykłej pielgrzymki młodych, która jest kontynuowana przez Jego następców – mówił kard. Dziwisz.

Tegoroczna inauguracja była przeżywana w klimacie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także w czterdziestą rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II kształci na sześciu wydziałach w tym jednym w Tarnowie. Rektorem uczelni jest ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.