Drukuj Powrót do artykułu

Bp Dec: potrzeba modlitwy, by dziedzictwo zostawione przez św. Jana Pawła II było pielęgnowane

02.10.2018 , ak, Stare Bogaczowice Ⓒ ℗

„To dziedzictwo jest skarbem dla narodu, jest częścią naszej narodowej historii, nie tylko Kościoła, ale całej Polski. Dlatego bądźmy przejęci z jednej strony tym co Boże, a z drugiej tym, że jesteśmy Polakami, że mamy tradycję, którą należy strzec i którą należy w pięknym stylu przedłużać. Niech Jan Paweł II pomoże nam w tym byśmy przede wszystkim podobali się Panu Bogu” – powiedział bp Ignacy Dec, który 2 października przewodniczył Mszy św. w Starych Bogaczowicach.

Eucharystię sprawowano z okazji 60. rocznicy pobytu bp. Karola Wojtyły w Starych Bogaczowicach, 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 790. rocznicy istnienia miejscowości: Stare Bogaczowice i Chwaliszów. W homilii ordynariusz diecezji świdnickiej nawiązał do tych wydarzeń.

W homilii bp Dec w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości przypomniał, że „Polska traciła niepodległość ze względu na kryzys moralny ówczesnego społeczeństwa i fałszywe rozumienie wolności”. Ordynariusz diecezji świdnickiej wskazał na trzy drogi do odzyskania niepodległości: „Pierwsza była droga zbrojna. Z czasem okazało się, że ta droga nie wystarcza i obrano drogę kultury. Artyści zaczęli tworzyć utwory wzmacniające ducha narodu (…) Była też droga trzecia, naszych świętych, którzy wydeptywali drogę do wolności.”

Jak dodał duchowny, jednym z nich był św. Brat Albert Chmielowski, który był opiekunem osób bezdomnych w Krakowie. – Nie miał żadnych środków finansowych, ale miał serce dla ludzi – mówił. – To właśnie ten święty wywarł wielki wpływ na papieża Jana Pawła II – zaznaczył.

Mszę św. uświetniły Orkiestry: Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.