Bp Dec: Święty Mikołaj uczy nas życia w postawie daru
06 grudnia 2019 | 19:01 | ako | Wola Zarczycka Ⓒ Ⓟ
– Św. Mikołaj to nie postać legendarna, to nie człowiek z bajek dla dzieci, to dobry pasterz starożytnego Kościoła. Był biskupem Mirry, miejscowości w Azji Mniejszej. Pozostał w pamięci całego Kościoła jako człowiek wielkiej dobroci. Stąd też z okazji jego liturgicznego święta, jest kultywowany zwyczaj obdarzania się podarunkami. Święty Mikołaj przypomina nam, że winniśmy żyć w postawie daru dla drugich i na co dzień promieniować dobrocią – mówił dziś bp Ignacy Dec.
Ordynariusz diecezji świdnickiej sprawował Mszę św. odpustowej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego i św. Mikołaja w Woli Zarczyckiej w archidiecezji przemyskiej. – Żyjemy po to, by być darem dla drugich. Wielkość zyskujemy przez służbę, przez życie dla drugich. “Lecz kto, by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą” (Mt, 20, 26). To doskonale zrozumiał św. Mikołaj, wiedział, że ma pomagać tym, którzy mają mniej. Pomagamy nie tylko prezentami, by być darem dla kogoś, zacznijmy od dobrego słowa. Pan Bóg dał nam dwoje uszu i jedne usta. Znaczy to, że mamy dwa razy więcej słuchać niż mówić. By być w postawie daru dla drugich trzeba mniej mówić, więcej słuchać i jak już mówić to językiem miłości – mówił bp Dec.
– Stworzenie jest powołane do istnienia, by oddawało Bogu chwałę. Wśród stworzeń ludzie to istoty najbardziej podobne do Pana Boga. Powołanie do bycia w Kościele to wielka godność, którą nam nadał Pan Bóg na chrzcie świętym. Wszelkie inne godności są drugorzędne – mówił biskup.
Eucharystia była zakończeniem obchodów stulecia konsekracji kościoła pw. Przemienienia Pańskiego i św. Mikołaja w Woli Zarczyckiej. Był to również jubileusz 50-lecia kapłaństwa ordynariusza diecezji świdnickiej. Bp Ignacy Dec w tym kościele otrzymał sakrament chrztu świętego 13 sierpnia 1944 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.