Drukuj Powrót do artykułu

Bp Długosz: dziecko nigdy nie jest zagrożeniem

21 stycznia 2018 | 18:41 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ

O tym, że żadne dziecko, ani to poczęte, ani już narodzone nie jest zagrożeniem dla rodziców mówił na Jasnej Górze bp senior Antoni Długosz. Przewodniczył on ostatniemu nabożeństwu nowennowemu ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika nazywanemu „Pawełkami”. Jest ono połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i matek w stanie błogosławionym.

Wspomnienie św. Pawła z Teb, pierwszego znanego z imienia pustelnika i patrona zakonu paulinów Kościół katolicki obchodzi 15 stycznia, dla zakonników święto to ma wymiar wewnętrzny. Natomiast w pierwszą niedzielę po tej dacie w paulińskich klasztorach obchodzona jest tzw. uroczystość zewnętrzna, odpustowa z licznym udziałem wiernych. Przygotowaniem do obchodów święta Patriarchy Zakonu jest właśnie specjalna nowenna nazywana „Pawełkami”.

Wyjątkowy charakter mają ostatnie „Pawełki”, które licznie gromadzą najmłodszych, ich rodziców i dziadków. Św. Paweł z Teb czczony jest również jako opiekun dzieci i matek oczekujących na potomstwo. Na Jasnej Górze od lat temu nabożeństwu przewodniczy bp senior Antoni Długosz nazywany „biskupem od dzieci”. Dziś zwracając się do zgromadzonych w bazylice, bp Długosz zapewniał, że „każde dziecko jest prezentem od Boga. Dziecko nigdy nie jest zagrożeniem, i to, które jest w brzuchu mamy jeszcze przed narodzeniem, i to, które się już narodzi. Bp Długosz zachęcał do modlitwy w intencji poczętych dzieci – „będziemy się modlić, aby wszystkie kobiety na całym świecie wiedziały, że dziecko w ich brzuchu nie jest zagrożeniem i żeby stawały w obronie każdego żywego dziecka w brzuchu mamy”.

Podczas ostatniego nabożeństwa dzieci zostały obdarowane słodyczami. Ten gest ma przypomnieć św. Pawła, który w czasie pustelniczego życia żywił się jedynie daktylami pustynnej palmy oraz chlebem przynoszonym przez kruka, a także symbolizuje Boże czuwanie nad życiem każdego człowieka.

Zwyczaj obdarowywania najmłodszych wprowadził na Jasnej Górze w latach 80 – tych XX w. o. Rufin Abramek. Podjął on inicjatywę ówczesnego administratora klasztoru jasnogórskiego o. Leona Chałupki, który będąc wcześniej przeorem klasztoru w Warszawie częstował dzieci daktylami na zakończenie „Pawełek”. Na Jasnej Górze każdego roku paulini przygotowują kilka tysięcy paczek.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył 113 w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Ponad 90 lat spędził na pustyni. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa paulinów, czyli Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.