Bp Dydycz do polityków i samorządowców: starajmy się szukać tego co łączy
04 stycznia 2011 | 18:58 | ks.ap Ⓒ Ⓟ
Kolejny raz, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Rządu oraz władz wojewódzkich i samorządowych z województw : mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, na terenie których leży diecezja drohiczyńska, spotkali się na początku roku z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem.
Na spotkaniu obecni też byli komendanci formacji mundurowych, prezesi stowarzyszeń oraz działacze kultury. Ogółem do Drohiczyna przybyło ponad 160 osób, które na początku wysłuchały referatu ks. prof. Roberta Gahla, pochodzącego z USA, wykładowcy etyki na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.
Mówił on o rozumieniu pluralizmu i dobra wspólnego w społeczeństwie obywatelskim, a także o rozumieniu królewskości w nauczaniu Jana Pawła II oraz miłości w ujęciu Benedykta XVI. Przypomniał on, ukazywaną w nauczaniu tych dwóch papieży potrzebę rozwijania własnej świadomości i tożsamości osobowej, związanej z przynależnością narodową i wyznawaną religią.
Mówił o rozumieniu dobra wspólnego, które począwszy od ujęć starożytnych, przez dzieła filozofów chrześcijańskich, po współczesne nauczanie Kościoła, wskazuje na konieczność oparcia wspólnotowych wartości w społeczeństwie obywatelskim na fundamencie miłości, zrozumieniu sensu życia i wielkości dzielenia się z innymi.
Życzył także, aby historyczna wielokulturowość Drohiczyna, nauczanie Jana Pawła II oraz okres Bożego Narodzenia, gdy kierujemy wzrok też ku Maryi, stały się „ pełną pokoju zasadą jedności ludzi tej ziemi” oraz „oczywistym wzorem zadanej królewskości i darmowej miłości”.
Marek Hołubiczki, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskich Organizacji Wiejskich, przybliżył natomiast realizację programu „ Promyk Dnia”. Ma on na celu ograniczenie wykluczenia społecznego i wyrównanie szans dzieci z terenów wiejskich, przez tworzenie sieci świetlic środowiskowych.
Czyni to przy współpracy z działającymi stowarzyszeniami. W diecezji drohiczyńskiej ma to miejsce w Brańsku, Sokowie Podlaskim, Hajnówce, Rudce, Jabłonnie Lackiej i Kamionnie z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz z „ Klekociakami” w Boćkach.
Odbyła się również projekcja filmu pt.” Oblicze nadziei” w reżyserii Mikołaja Glinieckiego i Jacka Filipkowskiego, wyprodukowanego w „ Pedagogium” Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.
Został on oparty na kanwie historii jednego z eksponatów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie – monstrancji zrobionej w obozowych warunkach, podczas II wojny światowej, z fragment zestrzelonego samolotu.
Składając życzenia ks. bp Antoniemu Dydyczowi, starosta bialski Tadeusz Łazewski, podkreślił, wielkie zaangażowanie Biskupa Drohiczyńskiego w jednoczenie Podlasia w oparciu o jego wartości kulturowe.
Miało miejsce także wręczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie „Srebrnej Odznaki Honorowej – Polskiego Krzyża Floriańskiego”, przyznanej przez Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych, za zasługi w dziele ochrony przeciwpożarowej oraz ks. bp Antoniemu Dydyczowi, przyznanej przez Ministra Sprawiedliwości „ Złotej Odznaki za Zasługi w Pracy Penitencjarnej”, która to, jak podkreślił dyrektor okręgowy Służby Więziennej z Białegostoku Mirosław Dudar, przejawia się we współpracy ze personelem hajnowskiego więzienia oraz pomocą w dziele resocjalizacji i duszpasterstwie osadzonych.
Składając życzenia, Biskup Drohiczyński podkreślił, że kilkunastoletnia tradycja tych spotkań, ma na celu poszukiwanie wartości, które łączą ludzi w poszukiwaniu wspólnego dobra, pomimo różnic kulturowych, wyznaniowych i politycznych. Podziękował także za współpracę tym samorządowcom, którzy po wyborach odeszli ze stanowisk oraz pogratulował wybranym. Życzył, nawiązując do przypomnianego we wcześniejszym referacie, podkreślanego przez Jana Pawła II, rozumienia obowiązku i użyteczności,
w odróżnieniu od użytkowania, aby stało się to podstawą do stałej dyspozycyjności w wypełnianiu swych zadań.
Przypomniał także, iż dla wszystkich, ten rok będzie także szczególny. Przez sześć miesięcy będziemy mieli bowiem poczucie, że kierujemy Unią Europejską. Ważnym jest zatem, mówił, abyśmy dali temu wyraz w modlitwach i refleksji nad tym, co możemy Europie ofiarować, aby wszystko o polskim rodowodzie było wartościowe i pokazywało, że zasługujemy na szacunek.
Zebrani złożyli życzenia, łamiąc się opłatkiem, przy akompaniamencie kolęd, w wykonaniu uczniów ze Skrzeszewa oraz zasiedli do wspólnego stołu.
Spotkanie to, tak jak każdego roku, odbyło się pomiędzy Uroczystością Narodzenia Pańskiego według kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego, według którego obchodzą ją wierni prawosławni, licznie w nim uczestniczący.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.