Bp Dydycz: młodzieży potrzeba dzisiaj odwagi świętości
11 stycznia 2011 | 15:51 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego byli 11 stycznia gośćmi biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza.
Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.
W homilii biskup, nawiązując do etosu rycerskiego, który przez wieki był wyznacznikiem odwagi i cnót moralnych, zaapelował o potrzebę odrodzenia podobnych postaw i promowanie ich, wśród współczesnej młodzieży. Współczesne czasy i trendy umasowienia człowieka, mówił, nie promują bowiem odwagi. Młodzi ludzie boją się zatem przyznawać do miejsca swego pochodzenia, wyznawanej wiary czy poglądów.
Wielu jednak, którzy potrafią przyznać się do swej tożsamości, spotyka się w ich środowiskach w szacunkiem i uznaniem. Potrzeba zatem, aby uczyć dzieci i młodzież wyrabiania takiej odwagi, która pozwoli im zachować i promować własną tożsamość.
Biskup wskazał, jako na wzór takiego postępowania, postacie patronów ich szkół: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Mieli oni bowiem zawsze odwagę przyznawania się do swych korzeni i wartości, według których żyli. Była to często odwaga świętości, której potrzeba także współczesnej młodzieży.
Zaapelował o promowanie nauczania, życiowej postawy i dokonań Jana Pawła II, którym to, wbrew pozorom, współczesne media nie poświęcają wiele uwagi.
Życzył, aby młodzi ludzie, dla których patronem są postacie tak wielkiego formatu, potrafili na ich wzór dochować etosu rycerskich wartości we współczesnych czasach.
Organizatorem spotkania był dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego ks. dr Krzysztof Mielnicki. Wzięli w nim udział dyrektorzy, katecheci i nauczyciele oraz delegacje uczniów z piętnastu placówek, noszących imię Jana Pawła II oraz pięciu imieniem kard. Stefana Wyszyńskiego, znajdujących się na terenie diecezji drohiczyńskiej.
Imię Jana Pawła II noszą zespoły szkół, także z oddziałami integracyjnymi i specjalne, w Bielsku Podlaskim, Prostyni, Siemiatyczach i Sokołowie Podlaskimi i Wyszkach, a także gimnazja w Boćkach, Drohiczynie, Gliniku, Korytnicy i Rudce oraz szkoły podstawowe w Dziadkowicach, Holonkach, Łubinie Kościelnym i Węgrowie. Do przyjęcia tego imienia przygotowuje się też szkoła w Bartkowie.
Imię kard. Stefana Wyszyńskiego nosi zaś gimnazjum w Węgrowie oraz szkoły podstawowe w Chojewie, Kiełczewie, Kosowie Lackim i Toporze. Na spotkanie jasełka przygotowały dzieci i młodzież z Sokołowa, uczniowie z Chojewa zapewnili oprawę liturgiczną, zaś przedstawiciele szkoły w Toporze złożyli życzenia biskupowi.
Obecny na spotkaniu ks. Janusz Bolewski, podziękował za współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz przekazał informacje i zachętę do tworzenia struktur KSM w tych placówkach.
Na zakończenie były życzenia przy opłatku oraz wspólny poczęstunek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.