Drukuj Powrót do artykułu

Bp Dziuba w Łodzi: Eucharystia – znak umocnienia zespolonych w Chrystusie!

10 czerwca 2018 | 20:13 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys / KAI

– Chrześcijaństwo nie jest religią prywatną, ale jest religią wielu zespolonych w Jezusie Chrystusie, których znakiem zespolenia jest dar Chrztu Świętego, a znakiem umocnienia jest Eucharystia – mówił bp Andrzej Dziuba. Po zakończeniu procesji z Najświętszym Sakramentem, która już po raz 31. przeszła przez centrum Łodzi, w katedrze św. Stanisława Kostki rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej, należącej do metropolii łódzkiej.

Zebranych w katedrze przywitał abp Grzegorz Ryś, którzy przypomniał wydarzenia z 13 czerwca 1987 roku. – wspominamy dziś dzień sprzed 31 lat, kiedy to 1556 dzieci przyjęło I Komunię Świętą na Lublinku, w czasie Eucharystii, którą sprawował święty Jan Paweł II. Spotykamy się po 31. latach. W szczególny sposób mogę powitać tych, którzy przyjmowali Komunię Świętą z rąk Ojca Świętego – mówił metropolita łódzki.

W homilii bp Andrzej Dziuba odwołując się do liturgii słowa i wydarzeń sprzed 31 lat zauważył: “Chciałoby się zapytać dziś słowami księgi rodzaju: gdzie są dzisiaj tamtejsze dzieci komunijne z Lublinka? Jakie jest ich życie? Jak przebiega to, co zaczęło się w tym po raz pierwszy usłyszanym słowie: Ciało Chrystusa, i zapewne pełnej radości odpowiedzi: amen”.

Bp Dziuba podkreślił, że w życiu każdego chrześcijanina, obmytego grzechu pierworodnego wodą chrztu św., ważna jest niedzielna Eucharystia. Ważne jest święte zwołanie – Kościół oraz rodzina – w której szczególne miejsce ma domowy Kościół – dodał.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki zaprosił wszystkich obecnych w świątyni na posiłek, jaki został przygotowany przez łódzką Caritas na placu przy katedrze.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta łodzian na łódzkim lotnisku Lublinek.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.