Bp Feige: Nie może być legitymizacji wojny przez podmioty religijne
07 marca 2022 | 17:44 | ts (KAI) | Bonn Ⓒ Ⓟ
Przewodniczący Komisji Ekumenicznej Konferencji Biskupów Niemiec, bp dr Gerhard Feige, z wielkim niepokojem śledzi niszczycielską wojnę Rosji na Ukrainie i katastrofę humanitarną. „Modlę się za wszystkich ludzi, którzy są wysiedleni, zagrożeni, zastraszeni i zmuszeni do ucieczki, a także za wszystkie ofiary walk. Zdecydowanie potępiam przemoc i zniszczenia dokonywane przez armię rosyjską na Ukrainie. Mam głęboką nadzieję, że wojna wkrótce się zakończy i zapobiegnie się dalszemu rozlewowi krwi – oświadczył biskup Magdeburga.
Bp Feige przypomniał, że katolicki episkopat Niemiec utrzymuje liczne kontakty z Kościołami prawosławnymi. Od wielu lat obejmuje to dwustronny dialog teologiczny z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, w którym zawsze uczestniczyli przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. „W tym dialogu zawsze odnosiliśmy się do siebie z szacunkiem i uznaniem. Z myślą o tym mam również nadzieję, że mogę podzielić wyrazić troskę o wojnę, o trudną sytuację narodu ukraińskiego i wpływ argumentów religijnych na proces wojenny. Nie może być mowy o jawnym lub pośrednim wspieraniu lub legitymizowaniu wojny rosyjskiej przez podmioty religijne. Mam nadzieję, że kierownictwo Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zajmie jasne stanowisko wobec agresji militarnej Rosji na Ukrainie i weźmie pod uwagę liczne głosy wiernych, księży i biskupów na Ukrainie i w Rosji, którzy wzywają do zakończenia wojny i poszanowania suwerenności i granic Ukrainy”, oświadczył bp Feige i dodał: „Na Ukrainie wierni wszystkich religii i wyznań cierpią z powodu wojny, a ja liczę na duszpasterską odpowiedzialność Patriarchatu Moskiewskiego, by stanąć po ich stronie i w ich obronie.”
Wydarzenia na Ukrainie i ich możliwe konsekwencje dla relacji między Kościołami były również przedmiotem obrad grupy roboczej „Kościoły Wschodu” Komisji Ekumenicznej episkopatu Niemiec, której przewodniczy bp Feige. „W związku ze złożonymi stosunkami międzywyznaniowymi, jakie istnieją między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, a innymi Kościołami prawosławnymi na świecie, Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim i Kościołem Rzymskokatolickim, grupa robocza `Kościoły Wschodu` intensywnie pracuje nad tym, aby zapobiec ewentualnym szkodom dla ekumenizmu”, powiedział bp Feige.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.