Bp Florczyk: Królowanie Chrystusa to nie zasiadanie na tronie
26 listopada 2023 | 18:05 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Królowanie Chrystusa to nie zasiadanie na tronie, to władanie ludzkimi sercami. Jego Królestwo zależy od nas, ode mnie i od ciebie – mówił dzisiaj bp Marian Florczyk, w kościele pw. Chrystusa Króla w Kielcach, przewodnicząc uroczystej Eucharystii i głosząc homilię.
Bp Marian Florczyk był w tej parafii wikariuszem w latach 1981 – 1984 – „przynależał do niej i była to przynależność kapłańska” – jak określił, rozwijając w homilii wątek przynależności oraz „życie jako przynależność do drugiego”. – Tam, gdzie siłą przynależności jest miłość, ludzie są szczęśliwi, jak w rodzinie tworzącej więzy wzajemnej przynależności, także w rodzinie parafialnej.
Biskup przypomniał, że tej parafii i „pięknemu kościołowi z piękną mozaiką” patronuje Chrystus Król. Zaznaczył, że w modlitwie codziennej powtarzamy „Przyjdź Królestwo Twoje” i często czynimy to bez należytej refleksji. O swym Królestwie Jezus mówi 90 razy, ale tylko raz, w słynnej scenie z Piłatem nazywa siebie Królem. – Piłat bał się o władzę, więc oskarżono Jezusa, chce być Królem. Na pytanie Piłata, czy jesteś Królem, odpowiada, że tak, ale „Moje Królestwo nie jest z tego świata…” – przypominał bp Florczyk. – Królowanie Chrystusa to nie zasiadanie na tronie, to władanie ludzkimi sercami. Jego Królestwo zależy od nas (…) i polega na tym, żeby dawać miłość, zgodę, sprawiedliwość, prawdę. Jeżeli człowiek zasiał te wartości w swoim sercu, to jest rycerzem Jezusa – tłumaczył biskup. – Jeśli nie ma w nas tych wartości, nie przynależymy do Jego Królestwa. Jego granicę wyznacza sam człowiek – tłumaczył.
Wskazał przykład heroicznej postawy rodziny Ulmów, którzy przynależeli do Królestwa Bożego. Zachęcał, aby stawiać sobie pytanie o swoje serce, „byśmy z tęsknotą i pragnieniem mogli wołać „Przyjdź Królestwo Twoje”. – Tego sobie i wam życzę – zakończył bp Marian Florczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.