Bp Florczyk: nie każda porażka to przegrana
08 września 2022 | 14:24 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Nie każda porażka i przegrana to pokonanie czy poddanie się – powiedział w kieleckiej bazylice bp Marian Florczyk, inicjator upamiętnienia kieleckich Westerplatczyków. Kieleckie obchody zorganizowane w 83. rocznicę kapitulacji Westerplatte rozpoczęły się zapaleniem zniczy na grobach Westerplatczyków.
W Mszy św. uczestniczyli członkowie Komitetu Społecznego „Pamiętamy o Westerplatczykach”, utworzonego w 2021 r. z inicjatywy bp. Mariana Florczyka, służby mundurowe, poczty sztandarowe, delegacje szkół i władz.
W homilii bp Florczyk przypomniał bohaterstwo obrońców, mówił o ich postawach, jako o wzorcowych do naśladowania, nawiązał bezpośrednio do wydarzeń sprzed 83 lat.
– 7 września 1939 r. mjr Henryk Suchański zebrał żołnierzy z całych koszar. Chciał im oznajmić, że nadszedł czas poddania się. Niektórzy już szli z tą myślą (…). To było siedem dni walki, bez wody, bez wytchnienia. Jeden z żołnierzy wspominał, że kapitulacji towarzyszył szloch i płacz – mówił biskup. Zaznaczył, że choć żołnierze Westerplatte skapitulowali, to nie była to porażka, gdyż w pełni zachowali godność. – Ta porażka to było poddanie się bohaterów. To tak jak z Chrystusem, który miał 12 uczniów i przyjaciół, a w najtrudniejszej chwili został sam. Ale jego śmierć była początkiem – podkreślał bp Florczyk. Przypomniał, że nawet Niemcy oddal honor polskim żołnierzom.
Nawiązał także do słów Jana Pawła II, który zalecał, aby każdy pielęgnował w sobie swoje własne Westerplatte. – Takim Westerplatte powinna być obrona wiary, którą czasem ze wstydem ukrywamy w sercu – zauważył biskup.
Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli pod Wojewódzki Dom Kultury, gdzie pod tablicą dedykowaną żołnierzom Westerplatte, odbyła się dalsza część uroczystości. W imieniu organizatorów głos zabrał bp Marian Florczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”. – To było natchnienie Boże, że mamy ludzi na ziemi świętokrzyskiej, którzy ponoszą zadanie upamiętnienia Westerplatczyków – mówił, nawiązując m.in. do odbytego przez kielczan Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków, liczącego blisko 600 km, z Kielc do Gdańska.
W uroczystości wzięła udział Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, która dziękowała młodzieży szkolnej za liczną obecność i senator Krzysztof Słoń, zaangażowany w inicjatywy patriotyczne oraz przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach. Był Apel Pamięci i salwa honorowa żołnierzy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz projekcja filmu ”Kieleckie Westerplatte” autorstwa Sławomira Mazura, dziennikarza TVP3 Kielce. Zagrali w nim kieleccy aktorzy i statyści, przypominając bardzo liczny udział kielczan w walkach o Westerplatte, a szczególnie losy czterech pochodzących z Kielecczyzny żołnierzy. Praca nad filmem trwała ponad dwa lata, w produkcję byli zaangażowani kieleccy historycy z prof. Krzysztofem Brachą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.