Zaowocowała śmierć św. Andrzeja Boboli i stał się ziarnem pszenicznym, które obumarło, ale przyniosło plon obfity – mówił dzisiaj w kościele św. Maksymiliana w Kielcach bp Marian Florczyk, który przewodniczył uroczystości wprowadzenia relikwii świętego do tutejszego kościoła.
Bp Florczyk przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Nawiązał w niej do męczeńskiej śmierci patrona Polski, odniósł ją do kontekstu dzisiejszej Ewangelii i współczesnych czasów, szczególnie do potrzeby poszukiwania mądrości, miłości i oblicza Boga, a także kontaktów i bliskości z drugim człowiekiem.
– Szukać mądrości, to szukać norm, zasad, dobra, spełnienia się i szczęścia – mówił biskup. – Dziś brakuje nam ludzi mądrych, szkoda, że głupota zwycięża mądrość – zauważył, zachęcając do poszukiwania głębokich sensów w życiu.
– Każde życie, nawet to najmniejsze ma wielkie znaczenie, życie każdego – młodego i starego. Winno ono owocować, ale by owocować musi obumierać, tzn. zadawać śmierć złu, które każdy nosi w sobie – tłumaczył bp Florczyk, wyliczając m.in. złość, nienawiść, pogardę, egoizm. – Jezus ostrzega każdego, mówi, że ten, kto tak egoistycznie kocha swoje życie, sieje zło, egoizm – traci je – podkreślał.
Przypomniał także życie, a szczególnie męczeńską śmierć Andrzeja Boboli, zadaną przez Kozaków 16 maja 1657 r., w 66. roku jego życia, gdy „starszyzna kozacka rozpoczęła sąd nad pociętym szablami, pokrwawionym, aby zaparł się wiary i zasad z niej płynących”. – Dziś tamte tereny promienieją wiarą i mądrością ludzką. Zaowocowała śmierć Andrzeja Boboli (…). Niech wstawia się za nami, będzie dla nas przykładem wielkości człowieka, honoru, obrony wiary – mówił bp Marian Florczyk.
Relikwie na czas Eucharystii zostały wyeksponowane przy ołtarzu. Chór parafialny przygotował specjalne pieśni ku czci świętego. Na zakończenie biskup pobłogosławił wiernych relikwiami św. Andrzeja Boboli.
Proboszcz parafii ks. Grzegorz Pałys złożył podziękowanie jednej z rodzin, która była inicjatorem sprowadzenia relikwii oraz ufundowała relikwiarz.
Początki budowani wspólnoty na kieleckim osiedlu KSM to lata 80 XX wieku. W 1999 r. bp Kazimierz Ryczan wraz z biskupami pomocniczymi poświęcił kościół podczas uroczystej Mszy św. Konsekracja świątyni nastąpiła 9 listopada 2008 r., dokonał jej bp Kazimierz Ryczan.
W ołtarzu głównym znajduje się figura Chrystusa na krzyżu. W oknach witraże, przedstawiające sceny z życia św. Maksymiliana, wizerunki Matki Bożej i postaci Świętych. Od strony wschodniej znajduje się kaplica św. Maksymiliana, od strony zachodniej kaplica św. Józefa, od strony południowej – św. Ambrożego, od strony północnej – MB Nieustającej Pomocy.
Parafia liczy ponad 7 tysięcy wiernych.