Drukuj Powrót do artykułu

Bp Florczyk: śp. bp Kazimierz Ryczan spełniał rolę prorocką

13.09.2017 , dziar, Kielce, 13-09-2017 Ⓒ ℗

„Przez te wspólne lata w diecezji kieleckiej podziwiałem jego odwagę i to, że czuł się jak prorok i spełniał rolę prorocką, choć nieraz doświadczał słów ostrej krytyki” – mówi KAI bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

„Przez 24 lata kierował naszą diecezją i od 11 września 1993 r., od kiedy rozpoczął swoją posługę biskupią można było zauważyć, że to biskup, który był pasterzem. Ta postawa – dobrego, zatroskanego pasterza wynikała stąd, że śp. bp Ryczan miał bardzo dobre rozeznanie środowiska i ludzkiego życia. Był przygotowany do tej posługi i przez bogate doświadczenie życiowe, i przez wiedzę” – mówi bp Marian Florczyk.

Kielecki biskup pomocniczy zauważa, że chociaż bp Ryczan urodził się tuż przed wojną (1939 r.) to dobrze pamiętał schyłek wojny i wczesne lata powojenne, że ukształtowało go dorastanie i życia w określonym państwie i systemie. – „Bardzo mocno bronił wartości ewangelicznych, wskazywał, jak ich zaniechanie niszczy człowieka” – zauważył bp Florczyk.

Podkreśla także ogromną pracowitość bp. Ryczana, zauważalną także w chorobie, do ostatnich tygodni w szpitalu. Bp Florczyk przypomina np. wyczerpujący czas peregrynacji Kopii Obrazu Jasnogórskiego po diecezji kieleckiej, którą tworzą 304 parafie i „gotowość do podjęcia wszelkich zobowiązań”, choć były to już początki choroby.

Zaakceptował ją z całą świadomością jako wpisaną w życie ludzkie, mawiał, że ma „nieproszonego gościa”.

„Z wielkim zaangażowaniem bp Ryczan podchodził do Eucharystii, każda Msza św. była dla niego wydarzeniem wiary i miejscem przekazania Bożej nauki” – uzupełnia bp Florczyk.

Kielecki biskup pomocniczy podkreśla także zainteresowanie zmarłego pasterza sprawami naukowymi, troskę o formację duchową i intelektualną księży i studentów seminarium.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.