Bp Florczyk z kielczanami modlił się za babcie i dziadków
22 stycznia 2024 | 14:22 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Eucharystia, życzenia od biskupa i kapłanów, upominki od policji, występ scholii i słodki poczęstunek, złożyły się na Diecezjalne Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, które odbyło się wczoraj w kościele św. Wojciecha w Kielcach, z inicjatywy i z udziałem bp. Mariana Florczyka.
– Dziś modlimy się za nasze babcie, dziadków i wszystkie osoby starsze. W ten sposób pragniemy wyrazić im naszą wdzięczność za ich wszelką dobroć. Tę wdzięczność najpiękniej wyrażają dzieci – wnuki. Dlaczego oni? Bo ich słowa i gesty płyną z pięknego, dziecięcego serca. Te serca są szczere, jeszcze nienasycone przebiegłością dorosłego człowieka – zauważył biskup.
Serce babci nazwał „dziwnym skarbcem”, w którym „można odnaleźć coś z serca matki, przyjaciela i mędrca”, duchowny zauważył także samotność wielu starszych osób. Przywołał m.in. w homilii słowa św. Pawła Apostoła, św. Jana Pawła II i mędrca Koheleta.
– Takiej młodości, która „jak zorza poranna szybko przemija”, doświadczają osoby starsze. Byliśmy silni, piękni i młodzi. To już przeminęło. Niektórzy nie mogą się z tym pogodzić. Przemijam! Taki jest rytm i proces życia. To przemijanie zakłada, że się coś kończy, ale i zaczyna nowe. Przemija dzień i nastaje noc. Przeminął rok i zaczyna się następny. I tak przeminęły lata dziecięce, a potem lata młodości i dalsze – zauważył.
– Ta pamięć o przemijaniu winna towarzyszyć nam od najmłodszych lat, po to, byśmy wzrastali w mądrości. Wówczas życie będzie cieszyć, nabierać sensu. I będzie przeżywane we wzajemnej zgodzie. Tę mądrość zdobywa się będąc we właściwej relacji z Bogiem – podkreślał biskup.
Na zakończenie uroczystości Małgorzata Sałapa-Bazak i Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, udzielili osobom starszym wskazówek dotyczących ich bezpieczeństwa. Przekazali też odblaski i inne upominki. Nie mogło zabraknąć laurek – przygotowały je i wręczyły dzieci ze scholi „Laetitia” i cukierków dla babci i dziadków, które rozdawał proboszcz ks. Mirosław Cisowski.
W związku z wydarzeniem, Kuria w Kielcach wydała komunikat, podpisany przez bp. Mariana Florczyka, wikariusza generalnego i ks. Łukasza Zygmunta, wikariusza biskupiego ds. duszpasterstwa diecezji kieleckiej, zachęcający do zorganizowania podobnych obchodów w parafiach.
„Dzień 21 i 22 stycznia to Ogólnopolski Dzień Babci i Dziadka. To szczególna okazja by otoczyć darem modlitwy i serdecznością nasze Babcie i naszych Dziadków. Oni przekazali nam dar wiary i miłości Boga oraz bliźnich. Uczyli i nadal uczą przez doświadczenie swojego życia, jak pięknie żyć. Wiele z nich odeszło już do wieczności licząc na naszą modlitwę” – napisano w komunikacie.
Dzień babci i dziadka obchodzony jest w wielu krajach świata, choć w różnych terminach. Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczęły popularyzować inne tytuły dzienników i tygodników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.