Drukuj Powrót do artykułu

Bp Fortuniak: chrześcijanin zna wartość dziedzictwa pokoleń

12.11.2017 , msz, Poznań, 12-11-2017 Ⓒ ℗

Chrześcijan nie kieruje się wąskim szowinizmem, który zamyka się w świecie własnego ja, ale twórczym i głębokim patriotyzmem. Zna wartość dziedzictwa przekazanego przez wcześniejsze pokolenia, które potrafi uszanować i wzbogacać – powiedział bp senior Zdzisław Fortuniak 12 listopada, podczas Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w bazylice archikatedralnej w stolicy Wielkopolski.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, korpusu konsularnego, wojska, policji, straży pożarnej, organizacji kombatanckich, weterani, harcerze, delegacje poznańskich szkół, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni poznaniacy.

W homilii biskup senior, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii wg św. Mateusza o dziesięciu pannach, przypomniał, że życie ziemskie człowieka jest drogą do wieczności. – Jeśli ktoś mądrze i odpowiedzialnie stara się żyć na tym świecie, troszczy się o swoją wieczność. W tym mieści się służba Ojczyźnie, państwu i narodowi – zaznaczył kaznodzieja. Dodał, że chrześcijanin jest świadom odpowiedzialności za losy kraju i za wspólne dobro.

Bp Fortuniak przywołał słowa św. Jana Pawła II o poczuciu odpowiedzialności za Polskę. – Czuwam to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje – mówił. Bp senior podkreślił, że zadaniem naszego narodu jest przekazywanie dziedzictwa nagromadzonego przez pokolenia, poczynając od Piastów.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, znajdującym się w Złotej Kaplicy.

Msza św. w intencji pierwszych władców Polski sprawowana jest w drugą niedzielę listopada.

Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.