Bp Fortuniak: chrześcijaństwo wyzwala z bezsensu cierpienia
15 września 2012 | 13:50 | msz Ⓒ Ⓟ
Ewangelia, chrześcijaństwo nie głoszą cierpiętnictwa, ale wyzwalają z bezsensu cierpienia – mówił bp Zdzisław Fortuniak w poznańskiej katedrze 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża św. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył koncelebrowanej Mszy św., celebrowanej w intencji chorych, niepełnosprawnych i tych, którzy się nimi opiekują.
W homilii bp Fortuniak podkreślił, że współcześnie propagowany jest model życia nastawiony na czerpanie przyjemności bez ponoszenia odpowiedzialności. – U znacznej liczby osób można dostrzec lęk przed podjęciem trudu czy poświęcenia – stwierdził kaznodzieja. Unikanie bezinteresowności i ofiary to droga donikąd. – Nie może być prawdziwej miłości bez bólu, wysiłku i ofiary – przekonywał bp Fortuniak.
Zaznaczył jednak, że Chrystus nigdy nie głosił cierpiętnictwa, ale zaprasza każdego człowieka do zjednoczenia z Nim. Swoją śmiercią nadał wartość krzyżowi, który stał się „symbolem miłości, ofiary, znakiem chwały i zwycięstwa”. – Przez swoje wyniszczenie Jezus Chrystus wyraził najpełniejszą solidarność z człowiekiem – stwierdził kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że tylko wejście wraz z Chrystusem w misterium krzyża sprawi, że człowiek nie ulegnie pokusie rozczulania się nad sobą i koncentrowania się na swoich cierpieniach.
Zgromadzeni w świątyni wierni modlili się w intencji wszystkich, którzy w swoim życiu doświadczają krzyża oraz za tych, którzy przez swoją posługę uczestniczą w cierpieniu innych.
Po Mszy św. uczczono relikwie Krzyża św., które są przechowywane w poznańskiej katedrze.
Święto Podwyższenia Krzyża św. jest w archidiecezji poznańskiej okazją do modlitewnego spotkania cierpiących i tych, którzy się nimi na co dzień opiekują.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.