Bp Fortuniak: człowiek nie może ulegać pokusie odsunięcia Boga na drugi plan
21 lutego 2010 | 15:30 | msz Ⓒ Ⓟ
– Poznań w latach II wojny światowej doświadczył do czego prowadzi pokusa odrzucenia Pana Boga przez człowieka, przesunięcia Go na drugi plan i tworzenia ładu spraw politycznych i materialnych na fundamencie własnych przesłanek i zasad – mówił bp Zdzisław Fortuniak podczas Mszy św. odprawianej z okazji 65. rocznicy zakończenia walk o Poznań.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył Eucharystii w intencji ofiar oraz wszystkich uczestników walk o stolicę Wielkopolski w lutym 1945 r. Wśród zgromadzonych w najstarszej polskiej bazylice archikatedralnej byli przedstawiciele władz miejskich i samorządowych.
W homilii zwrócił on uwagę, że w III Rzeszy realizowano program narodowosocjalistyczny, inspirując się przesłankami rasowymi. Ulegając pokusie urządzaniu świata bez odniesienia do Boga, podejmowano decyzje o tym, że jeden naród będzie traktowany jako tania siła robocza, a drugi zostanie unicestwiony.
Bp Fortuniak podkreślił, że poznaniacy z pełnym poświęceniem i oddaniem zaangażowali się w walce o swoje miasto w 1945 roku, stając się przewodnikami dla żołnierzy Armii Czerwonej i organizując się w oddziałach policji. – Wielu z nich uważało, że skoro Rosjanie są Słowianami, nie mogą nam zrobić krzywdy – mówił biskup pomocniczy. Zauważył, że myślenie poznaniaków nie było obciążone bolesnymi doświadczeniami mieszkańców wschodniej Polski, „nie myślano o tym, że partia komunistyczna podejmowała podobne decyzje jak faszyści, oparte na ideologiach zła”.
Bp Fortuniak przypomniał słowa Jana Pawła II, że okres II wojny światowej był czasem, kiedy Europa była pogrążona w ogromnym złu, które próbowano ukryć przed opinią światową.
Bp pomocniczy archidiecezji poznańskiej zaapelował, byśmy nigdy o tych wydarzeniach nie zapomnieli, wspominając rok 1945. Nawiązując do rozpoczynającego się w Kościele Wielkiego Postu podkreślił, że człowiek narażony jest na różne zagrożenia i codziennie staje przed koniecznością wyboru między dobrem a złem. – Wielki Post pokazuje, do czego może zdolny być człowiek, kiedy ulegnie pokusie odsunięcia Boga na drugi plan – ostrzegł biskup Fortuniak.
Eucharystię uświetnił śpiew Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją ks. Szymona Daszkiewicza.
23 lutego 1945 r. zakończyły się walki o Twierdzę Poznań (Festung Posen), gdy zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu – Cytadelę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.