Bp Fortuniak: Niedziela Miłosierdzia Bożego jest najpiękniejszą katechezą
07 kwietnia 2013 | 23:25 | msz Ⓒ Ⓟ
Niedziela Miłosierdzia Bożego jest najpiękniejszą katechezą, której zmartwychwstały Jezus Chrystus udzielił uczniom, a zwłaszcza Tomaszowi – mówił bp Zdzisław Fortuniak. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył w święto Miłosierdzia Bożego uroczystej Mszy św. odpustowej w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.
Mszę św. poprzedziły Koronka do Bożego Miłosierdzia i Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
W homilii bp Fortuniak, nawiązując do Ewangelii św. Jana, przypomniał, że Chrystus przyszedł do uczniów zgromadzonych w Wieczerniku, mimo drzwi zamkniętych. – Taki sam pokazał się św. siostrze Faustynie, taki sam zapragnął być przedstawiony na obrazie – zaznaczył kaznodzieja. Bp Fortuniak zestawił wiarę św. Faustyny i Tomasza, który nie był obecny wśród uczniów w Wieczerniku. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że św. Faustyna była osobą prostą, ale nie naiwną. Prosiła Pana Boga o „rozum wielki”, by coraz bardziej mogła kochać Jezusa i starała się być wierna Bogu w sferze umysłu i postępowania, inaczej niż Tomasz, który nie chciał uwierzyć w Zmartwychwstałego i snuł domysły, budując system niewiary. Fakt zmartwychwstania przekraczał granice ludzkiego poznania, ale Tomasz potwierdził swoją wiarę dopiero wtedy, kiedy zobaczył zmartwychwstałego Jezusa. – Nie wystarczy wierzyć w Boga, ale trzeba być Mu wiernym, a zawierzyć Bogu to zaufać Mu do końca – przekonywał bp Fortuniak. Wiara, chociaż jest decyzją osobistą, to dokonuje się we wspólnocie Kościoła, bo jest misyjna.
W poznańskim sanktuarium zgromadziły się tłumy parafian oraz licznie przybyli pielgrzymi, siostry zakonne i klerycy.
Wybudowany pod koniec lat 80. XX w. kościół pw. Miłosierdzia Bożego na poznańskim osiedlu Jana III Sobieskiego od 2001 roku pełni funkcję Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.