Bp Fortuniak: nikt nie może pozbawić człowieka godności
12 września 2010 | 19:00 | bt Ⓒ Ⓟ
Na obecne we współczesnym świecie formy poniewierania godności człowieka zwrócił uwagę bp Zdzisław Fortuniak podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium Narodzenia NMP w Sobocie.
W niedzielę 12 września poznański biskup pomocniczy przewodniczył w tym podpoznańskim sanktuarium maryjnym Eucharystii połączonej z dziękczynieniem za tegoroczne plony.
W homilii wygłoszonej do licznie przybyłych pielgrzymów, bp Fortuniak wskazał, że najważniejszą rzeczą, jaką możemy powiedzieć o Maryi, jest to, że „jest Ona Matką Chrystusa, Syna Bożego”. Podkreślił też, że w byciu Matką Boga „mieści się cała chwała Maryi”. Pozostaje Ona jednak, jak zauważył kaznodzieka, człowiekiem i dlatego „patrząc na Nią stajemy zdumieni nad godnością człowieka”.
„Nikt nie może człowieka tej godności pozbawić, a nawet on sam nie może z niej zrezygnować” – mówił biskup przypominając, że uznała to również wspólnota międzynarodowa „po tragicznych doświadczeniach systemów totalitarnych: niemieckiego i radzieckiego, które sponiewierały godność człowieka”.
Bp Fortuniak zwrócił jednak uwagę, że „poniewieranie człowiekiem nie skończyło się”, ale przybrało obecnie inne formy. Szczególnym zagrożeniem dla tej godności stanowią dziś, zdaniem biskupa, „manipulacje genetyczne”. „Chce się tworzyć człowieka o cechach na zamówienie, które składają na przykład rodzice, co w istocie nie różni się od tego, czego chciał Hitler i jego wyznawcy: człowieka o określonych cechach, określonej rasy” – stwierdził bp Fortuniak.
Poniewieraniem godności człowieka nazwał też kaznodzieja „powoływanie go do życia w laboratorium, czyli produkowanie człowieka: owo osławione in vitro, badania przeprowadzane na embrionach, możliwość klonowania czy hybrydyzacji”. Jednocześnie powołując się na encyklikę Benedykta XVI „Caritas in veritate”, zauważył, że za tym wszystkim „kryją się postawy kulturowe negujące godność człowieka”.
Bp Zdzisław Fortuniak wyjaśnił również, że podejmuje ten temat dlatego, że jest on wciąż aktualny oraz dlatego, iż „można się spodziewać, że za chwilę wróci z większą siłą”. „Świat polityki zamiast ten problem po ludzku, zgodnie z godnością człowieka rozwiązać i zamknąć, pewnie za chwilę «wyrzuci» go społeczeństwu, by miało o czym rozmawiać i czym zajmować, po to, by nie myślało o innych nierozwiązanych problemach: pracy, zdrowia, chleba…” – tłumaczył poznański biskup pomocniczy.
Parafia pw. Narodzenia NMP w podpoznańskiej Sobocie powstała najprawdopodobniej w XIII w. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, według lokalnej tradycji zwanej Panią Sobocką. Malowane na płótnie dzieło nieznanego autora pochodzi, jak się przypuszcza, z pierwszej połowy XVI w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.