Bp Fortuniak: św. Eugeniusz de Mazenod patronuje nowej ewangelizacji
22 maja 2012 | 13:45 | bt Ⓒ Ⓟ
O tym, że św. Eugeniusz de Mazenod patronuje nowej ewangelizacji, przypomniał bp Zdzisław Fortuniak w liturgiczne wspomnienie tego świętego, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 21 maja wieczorem poznański biskup pomocniczy przewodniczył bowiem Mszy św. sprawowanej w prowadzonej przez oblatów parafii pw. Chrystusa Króla w Poznaniu.
Uroczystą Eucharystię sprawowaną pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka we wspomnienie św. Eugeniusza de Mazenod, w roku, w którym przyda 180. rocznica jego urodzin, koncelebrowało ponad 50 kapłanów. Wśród nich byli m.in. przełożeni zakonni oraz proboszczowie parafii poznańskich i współpracujących z tym zgromadzeniem. Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za dar życia i świętości założyciela misjonarzy oblatów oraz polecano wszystkich oblatów pracujących na całym świecie.
„Jesteśmy Bogu wdzięczni za przykład i wzór, jaki św. Eugeniusz pozostawił nam, swoim duchowym synom” – zauważył proboszcz oblackiej parafii o. Piotr Bednarski OMI.
Z kolei bp Fortuniak przypomniał w homilii, że św. Eugeniusza de Mazenod, „tego, który chciał być tam, gdzie w zniszczonej przez rewolucję Francji Ewangelia nie dotykała serc ludzi”, wybrał na swojego patrona w dziele nowej ewangelizacji bł. Jan Paweł II.
„Bł. Jan Paweł II dobrze rozeznając współczesną sytuację i zadania Kościoła, zobaczył właśnie w św. Eugeniuszu wzór i opiekuna ewangelizacji w obecnych czasach i umieścił jego relikwie w swojej prywatnej kaplicy” – zaznaczył biskup podkreślając, że „praca duszpasterska św. Eugeniusza i jego oblatów, ich przepowiadanie i wszelkie podejmowane przez nich działania miały na celu wprowadzenie człowieka w kontakt z osobą Jezusa Chrystusa”. W wielu przypadkach oznaczało to w praktyce ponowne zakładanie kościołów w miejscach od lat duszpastersko zaniedbanych.
„To była nowa ewangelizacja w tamtych czasach” – stwierdził poznański biskup pomocniczy zwracając uwagę, że obecnie nowa ewangelizacja dotyczy zwłaszcza krajów od dawna chrześcijańskich, w których jednak całe grupy ludzi ochrzczonych prowadzą życie dalekie od Chrystusa i które przez to utraciły sens żywej wiary.
Eugeniusz de Mazenod urodził się 1 sierpnia 1782 r. w Aix-en-Provence we Francji. W 1811 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął się w rodzinnym mieście dziełu ewangelizacji ubogich, więźniów i młodzieży. W 1816 r. założył także wspólnotę kapłanów zwaną „Misjonarzami Prowansji, której celem była działalność apostolska wśród miejscowej ludności. Wspólnotę tę zatwierdziła 17 lutego 1826 r. Stolica Apostolska jako Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
14 października 1832 r. Eugeniusz otrzymał sakrę biskupią, a pięć lat później został mianowany biskupem Marsylii. Zmarł w opinii świętości 21 maja 1861 r. Beatyfikował go 19 października 1975 r. Paweł VI, a kanonizował 3 grudnia 1995 r. Jan Paweł II.
Obecnie oblaci prowadzą działalność misyjną w 67 krajach na wszystkich kontynentach i liczy blisko 4500 członków. W Polsce zgromadzenie jest obecne od 1920 r. i posiada w tej chwili 21 domów.
Na utworzenie w Poznaniu domu zakonnego zezwolił misjonarzom oblatom w 1927 r. prymas Polski kard. August Hlond. W 1931 r. rozbudowano dom i urządzono w nim kaplicę, a w 1938 r. powstała tutaj parafia pw. Chrystusa Króla. W 1974 r. kościół parafialny otworzył dla kultu nowy abp Antoni Baraniak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.