Bp Fortuniak: świat potrzebuje ofiarowania za niego cierpienia
10 lutego 2013 | 19:33 | msz Ⓒ Ⓟ
– Obserwujemy dzisiaj coraz większą agresję wobec tego co Boże i chrześcijańskie. Ten świat potrzebuje, obok innych działań, ofiarowania za niego cierpienia – mówił w homilii bp Zdzisław Fortuniak. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył w niedzielę koncelebrowanej Eucharystii oraz nabożeństwu lourdzkiemu z okazji obchodzonego 11 lutego w Kościele Światowego Dnia Chorego.
W kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu licznie zgromadzili się chorzy, cierpiący, niepełnosprawni oraz ich rodziny i wolontariusze służący im pomocą.
Bp Fortuniak zwrócił uwagę w homilii, że cierpienie wpisane jest w ludzkie życie, choć w ciągu wieków na różne sposoby próbowano je eliminować lub przynajmniej ograniczać. – Cierpienie fizyczne i duchowe jest i będzie ważną cząstką naszego życia – zaznaczył ksiądz biskup. Wszystkie działania podejmowane w oparciu o zdobycze nauki i techniki są i były nieskuteczne. – Nawet w krajach bardzo rozwiniętych, w których nauka jest na bardzo wysokim poziomie, ludzie cierpią i umierają – stwierdził kaznodzieja. Przypomniał, że cierpienie nabrało nowego znaczenia z chwilą przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Syn Boży stał się przyjacielem chorych i doświadczonych przez różne ograniczenia, pocieszał ich i uzdrawiał. Wybrał też cierpienie jako środek zbawienia.
Bp Fortuniak przypomniał, że celem Światowego Dnia Chorego jest uwrażliwienie wszystkich ludzi, a także instytucji działających na rzecz ochrony zdrowia, na potrzeby chorych i cierpiących. Przywołał też słowa Maryi wypowiedziane w Fatimie o konieczności podjęcia modlitwy i pokuty tak bardzo potrzebnej współczesnemu światu. Stwierdził, że słabość, cierpienie, choroba są formą pokuty.
Zebrani w poznańskim kościele modlili się za chorych i doświadczonych cierpieniem, by w Jezusie Chrystusie szukali pociechy i nadziei oraz za lekarzy i pielęgniarki, aby ich praca znajdowała swe źródło w miłości Chrystusa.
Bp Fortuniak przewodniczył też nabożeństwu lourdzkiemu celebrowanemu po Eucharystii. Wraz z nim o zdrowie oraz siły i wytrwanie w cierpieniu modlili się ks. Tomasz Ren, archidiecezjalny duszpasterz chorych, i ks. Krzysztof Ratajczak, archidiecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.
Po Mszy św. w sąsiadującym ze świątynią domu parafialnym odbył się koncert dziecięcego zespołu folklorystycznego „Cepelia”, w którym uczestniczyli chorzy wraz z rodzinami i wolontariuszami.
Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku. Obchodzony jest 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes. W tym roku obchodzony jest po raz dwudziesty pierwszy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.