Bp Fortuniak: Syn Boży przywrócił chorobie i cierpieniu prawdziwy wymiar
16 lutego 2014 | 18:08 | msz Ⓒ Ⓟ
„Syn Boży nie usunął z ludzkiego doświadczenia choroby i cierpienia, ale przywrócił im prawdziwy wymiar” – mówił do chorych, cierpiących i osób w jesieni życia bp Zdzisław Fortuniak. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej, sprawowanej z okazji obchodzonego kilka dni wcześniej (11 lutego) XXII Światowego Dnia Chorego.
Zebrani w poznańskim kościele modlili się za chorych i doświadczonych cierpieniem, by w Jezusie Chrystusie szukali pociechy i nadziei oraz za lekarzy i pielęgniarki, aby ich praca znajdowała swe źródło w miłości Chrystusa.
Bp Fortuniak, nawiązując do słów czytanej dzisiaj Ewangelii wg św. Mateusza, zauważył, że konfrontując Bożą naukę z naszymi możliwościami, „widać, że potrzeba nam wytrwałości i cierpliwości wobec innych i siebie”. Tłumaczył, że bycie cierpliwym oznacza niesienie na swoich barkach ciężaru trudności, przeciwieństw, udręk. „To proces dojrzewania chrześcijańskiego, który trwa całe życie, a nie kilka dni” – stwierdził bp Fortuniak.
Zaznaczył, że wraz z trudnościami przychodzą pokusy zniechęcenia i narzekania. „Zmagającemu się z cierpieniem człowiekowi Pan Bóg nie daje wyjaśniającej argumentacji, daje za to odpowiedź w formie swojej obecności” – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Kaznodzieja przywołał w homilii słowa z tegorocznego przesłania na Dzień Chorego papieża Franciszka, że Jezus Chrystus na krzyżu „zniszczył samotność i cierpienie i oświecił jego ciemności”.
Po Eucharystii bp Fortuniak przewodniczył też nabożeństwu lourdzkiemu. Wraz z nim o zdrowie oraz siły i wytrwanie w cierpieniu modlili się ks. Tomasz Ren, archidiecezjalny duszpasterz chorych, i ks. Krzysztof Ratajczak, archidiecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.
Po Mszy św. w sąsiadującym ze świątynią Domu Katolickim odbył się poczęstunek przygotowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i koncert zespołu „Zbrucz” z Ukrainy, w którym uczestniczyli chorzy wraz z rodzinami i wolontariuszami.
Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 r. Obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku obchodzony był po raz dwudziesty drugi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.