Bp Frankowski do alumnów: strój duchownego jest znakiem przynależności do Chrystusa
25 października 2010 | 11:34 | apis Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu stroju duchownego w dzisiejszym świecie mówił w niedzielę bp Edward Frankowski do 12 alumnów III roku sandomierskiego seminarium podczas poświęcenia ich stroju duchownego – sutanny. Biskup zwrócił uwagę, że sutanna jest znakiem przynależności do Chrystusa powołującego kapłanów na wyłączną służbę Kościoła
Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu. Wraz z biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej Eucharystię sprawowali przełożeni, wychowawcy, profesorowie seminaryjni oraz kapłani z parafii, z których pochodzą alumni.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie przybyli członkowie rodzin, bliscy i przyjaciele nowo obłóczonych alumnów. Rektor seminarium, ks. Jan Biedroń przedstawiając biskupowi kandydatów do przyjęcia stroju duchownego, wzywał ich po imieniu oraz podając parafię pochodzenia.
Podczas homilii bp Edward Frankowski podkreślił to, że „wejść w kapłaństwo to wniknąć w tajemnicę Chrystusa zbawiającego, której nie da się oddzielić od krzyża”.
„Dlatego droga kapłana nie może być odizolowana od ofiar i wyrzeczeń. Na tej drodze trzeba bezgranicznie zawierzyć Chrystusowi, który nas powołuje” – mówił kaznodzieja.
„Dzisiaj, drodzy alumni, trzeba zastanowić się nad zadaniami i obowiązkami, jakie na siebie przyjmujecie wraz z założeniem stroju duchownego. Musicie ozdobić swoją duszę, przygotować serce poświęcone jedynie Temu, który was powołuje oraz światły umysł by sprostać wyzwaniom współczesnych czasów” – dodał biskup.
W sobotę 23 października podczas Mszy św. bp Edward Frankowski do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa przyjął 9 alumnów z V rocznika seminarium. Uroczystości poprzedziły kilkudniowe rekolekcje seminaryjne, które prowadził, ks. Stanisław Cyran proboszcz z Dąbrowy Tarnowskiej.
Sandomierskie seminarium powołał do istnienia biskup Prosper Burzyński w 1820 roku. Obecnie seminarium mieści się w historycznych budynkach po zakonie benedyktynek. Formacja seminaryjna prowadzona jest w czterech kierunkach intelektualnej, duchowej, ludzkiej, duszpasterskiej i trwa 6 lat. Studiuje w nim 76 alumnów na sześciu rocznikach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.