Bp Galbas: módlmy się i czyńmy prawdziwą pokutę
20 lutego 2021 | 06:10 | rr | Ełk Ⓒ Ⓟ
„Oby to była pokuta nie jednodniowa i oby była szczera. Inaczej wszystko będzie frazesem, a ofiary wykorzystania seksualnego znów poczują się zlekceważone i ośmieszone. Módlmy się i czyńmy prawdziwą pokutę” – mówił w pierwszy piątek Wielkiego Postu, podczas wieczornej Mszy św. w katedrze ełckiej bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.
Pod hasłem „Wspólnota za zranionymi”, dziś Kościół w Polsce przeżywa Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. Inicjatywa jest odpowiedzią Konferencji Episkopatu Polski na apel papieża Franciszka.
Mszę św. w katedrze ełckiej poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej z rozważaniami przygotowanymi przez Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
W homilii bp Galbas zauważył, że owocem piątkowej modlitwy przepraszającej za grzechy powinna być prawdziwa pokuta i osobiste nawrócenie. „Czyny zewnętrzne nie są wszystkim. Są tylko znakiem. Przede wszystkim chodzi o prawdziwą odnowę ducha. Prawdziwą – powiedział duchowny. – Prawdziwa pokuta polega na radykalnej przemianie całego życia. Oby to była pokuta nie jednodniowa i oby była szczera. Inaczej wszystko będzie frazesem, a ofiary wykorzystania seksualnego znów poczują się zlekceważone i ośmieszone” – apelował.
Szczególną uwagę bp Galbas zwrócił na wartość pokuty za popełnione zło całej wspólnoty Kościoła, która nie tylko modli się za ofiary nadużyć duchownych wobec nieletnich, ale także przeprasza za zaniedbania biskupów i wyższych przełożonych wspólnot zakonnych, którzy mając wiedzę o nadużyciach, nie reagowali.
„Pokuta, do której jesteśmy dziś wezwani to najpierw pokuta konkretnego sprawcy wykorzystania, ale to też pokuta jego współbraci w kapłaństwie i zakonie, tych, którzy pytani po ujawnieniu zdarzeń: „to wyście nic nie widzieli?”, milczą, albo mówią, że nie reagowali, bo to nie ich sprawa, nie wiedzieli, że trzeba, choć czegoś się domyślali, albo coś się mówiło, ale woleli się nie wtrącać… To też pokuta nas: biskupów, prowincjałów, kościelnych przełożonych, za to, że nie byliśmy, a bywa, że i nie jesteśmy dostatecznie empatyczni, cierpliwi i delikatni wobec ofiar, że ich nie rozumiemy. Nie rozumiemy ich cierpień, nie zawsze jesteśmy dostatecznie zdeterminowani, by wszystko dobrze, szybko i skutecznie wyjaśnić, wskutek czego sprawy ciągną się przez lata. Że ciągle muszą nas popędzać media, także świeckie, jakby nam nie wystarczyła Ewangelia…” – powiedział duchowny.
Biskup pomocniczy przypomniał także, że w pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół w Polsce podejmuje dzieło modlitwy i pokuty za grzechy nadużyć wobec małoletnich. Podkreślił, że jest to odpowiedź na inicjatywę Ojca Świętego Franciszka.
Nawiązując do obecnej sytuacji w kraju, duchowny zachęcał zebranych do gorliwszej modlitwy za Kościół. „Nie porzucajmy naszej Matki, Kościoła. Przeciwnie, pokochajmy ją jeszcze bardziej. Nawet, gdyby to miało być dla nas dzisiaj trudne. Spadek zaufania wiernych, apostazje, nieufność, drwina z nauczania Kościoła, 'niech najpierw zrobią porządek u siebie, a potem nas pouczają, 'pedofile’, to tylko niektóre rachunki już wystawione. Nie wiemy ile ich jeszcze będzie i jak będą wysokie. Nie wiemy do czego nas to wszystko doprowadzi. Oby do większej pokory, do większej gorliwości, do większej świętości, do bezinteresowności. Oby do Ewangelii! Módlmy się i czyńmy prawdziwą pokutę” – apelował pasterz.
Piątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej w parafiach diecezji ełckiej również zostały ofiarowane w intencji pokutnej i ekspiacyjne za grzechy wykorzystania nieletnich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.