Bp Glapiak: dziękujemy za ratowanie dzieci nienarodzonych
28 grudnia 2022 | 19:25 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Dziękujemy dzisiaj za wszystkie organizacje, stowarzyszenia i fundacje, które zajmują się ratowaniem dzieci jeszcze nienarodzonych, i prosimy dla nich o Boże światło, mądrość i roztropność w ich działaniu na rzecz kultury życia, a przeciw kulturze śmierci” – mówił bp Jan Glapiak podczas Mszy św. dziękczynnej za dzieło duchowej adopcji, sprawowanej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę na rolę, jaką odgrywa środowisko otaczające młodych rodziców.
„Prosimy dziś w intencji wszystkich, którym Pan Bóg powierza nowe ludzkie życie. Przede wszystkim są to rodzice, którymi Pan Bóg się posługuje w przekazywaniu życia, ale modlimy się także za tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób w tej wyjątkowej misji uczestniczą. Są to dziadkowie, koleżanki, lekarze, pielęgniarki, wszyscy, którzy – w zależności od swojej postawy – mogą być Józefem albo niestety mogą być Herodem” – przekonywał bp Glapiak.
Podkreślił, że każda z tych osób może pomóc matce w urodzeniu jej dziecka albo niestety w jego zabiciu.
Poznański biskup pomocniczy, przypominając istotę duchowej adopcji dziecka poczętego, zaznaczył, że jest ona ofiarą modlitewną, której najważniejszym celem jest ratowanie życia dziecka zagrożonego zabiciem. Duchowa adopcja jest też przejawem pobożności Polaków, którzy w ten sposób wypełniają Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Zauważył, że duchowa adopcja przypomina ludziom o „odpowiedzialności za dar płodności, za poczęcie nowego człowieka, uwrażliwia społeczeństwo na wartość życia ludzkiego i prowadzi do społecznej akceptacji świętości życia”
Bp Glapiak podkreślił, że jest ona też „szansą zadośćuczynienia dla osób cierpiących z powodu dokonania aborcji, a także poszerza krąg zaangażowanych obrońców życia”.
Wyraził też nadzieję, że do grona świętych dołączy rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej pod Łańcutem, którzy wraz z siedmiorgiem swych dzieci zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom. Pani Wiktoria była w stanie błogosławionym, w chwili egzekucji najmłodsze, siódme dziecko zaczęło się rodzić. Papież Franciszek 17 grudnia zatwierdził dekret dotyczący męczeństwa tej rodziny.
Mszę św. poprzedziło nabożeństwo różańcowe, które rozpoczęło się tradycyjnie od Groty NMP.
W archidiecezji poznańskiej co roku kilka tysięcy osób podejmuje duchową adopcję.
Osoby podejmujące duchową adopcję dziecka poczętego, którego istnienie jest zagrożone, przez 9 miesięcy odmawiają krótką modlitwę w intencji poczętego dziecka i jego rodziców oraz jedną tajemnicę różańca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.