Bp Glapiak: dziś trudniej jest wierzyć niż kiedyś
02 stycznia 2022 | 18:22 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Dziś dużo trudniej jest wierzyć niż kiedyś, dlatego z Maryją chcemy iść w nowe czasy, jakie są przed nami. To czasy pod względem duchowym coraz trudniejsze, także w duszpasterzowaniu z powodu trwającej pandemii. Wierzymy, że z Matką Bożego Słowa, które stało się ciałem i zamieszkało między nami, przezwyciężymy wszelkie trudności” – mówił bp Jan Glapiak 2 stycznia w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu.
Poznański biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św., która była transmitowana na cały świat przez TVP Polonia. W poznańskim kościele oo. Karmelitów Bosych uczestnicy Eucharystii modlili się w obecności peregrynującej po archidiecezji poznańskiej Ikony Jasnogórskiej.
W homilii poznański biskup pomocniczy przypomniał, że Matka Boża w znaku Ikony Jasnogórskiej w ciągu ponad dwóch lat, z przerwami z powodu trwającej pandemii koronawirusa, nawiedziła niemal wszystkie parafie archidiecezji. Zakończenie peregrynacji w archidiecezji poznańskiej nastąpi 9 stycznia.
Przypominając historię pierwszego nawiedzenia Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej w latach panującego w Polsce komunizmu i prześladowań Kościoła, zwrócił uwagę, że manifestacyjny udział w nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej nie jest dziś okazją do sprzeciwu wobec władzy.
Poznański biskup pomocniczy zaznaczył jednak, że współcześnie pojawiły się nowe zagrożenia.
„Wielu słabnie w wierze, niektórzy ostentacyjnie odchodzą od Kościoła, obserwujemy upadek zasad moralnych, otacza nas atmosfera nieczystości, w środkach przekazu panuje niczym nieskrępowana swoboda, atakowane są wartości chrześcijańskie, ludzkie, rodzinne” – zauważył bp Glapiak.
Zwrócił uwagę, że wielu młodych jest pogrążonych w duchowej niemocy, młodzi ludzie są niezdolni do podejmowania wiążących życiowych decyzji związanych z wstąpieniem w związek małżeński czy odpowiedzią na głos powołania kapłańskiego czy zakonnego.
Bp Glapiak stwierdził, że także wielu starszych żyje bezrefleksyjnie, skupiając się tylko na zaspakajaniu doczesnych potrzeb i szukaniu przyjemności.
„Większa zamożność społeczeństwa, możliwości techniki, szybkiego pokonywania dużych odległości, nieograniczony dostęp do środków społecznego przekazu, otwarcie się na inny świat nie tylko związany z rodziną, parafią, miejscem pochodzenia – to wszystko skłania wielu do odejścia od systematycznych praktyk religijnych, a tym samym od zasad moralnych zapisanych w Ewangelii” – mówił bp Glapiak.
Podkreślił, że tylko z Maryją możemy przezwyciężyć wszelkie przeszkody i z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Na zakończenie Mszy św. odmówiono modlitwę do św. Józefa.
Kult św. Józefa w kościele oo. Karmelitów Bosych w Poznaniu jest ściśle związany z historią klasztoru. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się obraz św. Józefa, namalowany przez Jerzego Kumalę z Krakowa. Kult opiekuna Świętej Rodziny już w XVII w. rozpowszechniało bractwo św. Józefa przez nabożeństwa, ćwiczenia duchowne, a w szczególności naśladowanie jego cnót i dzieła miłości.
Do dziś w kościele podtrzymywany jest zwyczaj odprawiania w każdą środę Mszy św. wotywnej ku czci św. Józefa w intencji rodzin.
Abp Stanisław Gądecki ustanowił kościół oo. Karmelitów Bosych Sanktuarium Diecezjalnym św. Józefa w wrześniu 2009 r.
19 marca 2017 r., na mocy wcześniej wydanej przez Ojca Świętego Franciszka bulli papieskiej, abp Stanisław Gądecki ogłosił kościół oo. Karmelitów Bosych bazyliką mniejszą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.