Bp Glapiak: Kościół towarzyszy pracy rolników
03 września 2023 | 13:30 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Kościół, który towarzyszy narodowi od tysiąca lat, błogosławił pracy rolników, a gdy widział ich krzywdę, stawał w ich obronie. I takie jest jego posłannictwo dzisiaj – mówił podczas dożynek miejskich w Poznaniu bp Jan Glapiak. W uroczystości z okazji 25. Święta Chleba wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rolnicy, ogrodnicy i sadownicy, plantatorzy i hodowcy, piekarze i cukiernicy.
Święto Chleba odbyło się w poznańskim kościele pw. św. Michała Archanioła i w Parku Wilsona. Towarzyszyły mu występy zespołu folklorystycznego Poligrodzianie, warsztaty garncarskie i zielarskie, pokazy florystyczne, a także wystawa gołębi i królików.
„Kościół nie zajmuje się rozwiązaniami gospodarczymi, lecz strzeże praw moralnych, które w każdej dziedzinie, także w gospodarce i polityce, powinny być przestrzegane. Kościół, stając w obronie tych praw, broni człowieka, jego godności i wartości pracy” – mówił podczas Mszy św. bp Glapiak.
Poznański biskup pomocniczy przypomniał tradycję święta żniwnego Starego Przymierza o charakterze dziękczynnym i radosnym. „Dzisiejsze dziękczynienie składane Bogu za szczęśliwe zbiory wyrosło właśnie z religijnych korzeni Starego Testamentu. Z tej racji bierzemy udział w Eucharystii, tj. dziękczynieniu i składamy na ołtarzu wieńce żniwne. Jeden chleb ze świeżego zboża, za pośrednictwem starościny i starosty dożynek, składacie na ręce przedstawiciela władzy świeckiej, aby dzielił go sprawiedliwie” – mówił bp Glapiak.
Przypomniał, że Bogu należy się nasze dziękczynienie za pszenicę i inne zboża, za wszelkie płody ziemi, za deszcz i słońce, za pogodę sprzyjającą zasiewowi, wzrostowi i żniwom. Zachęcał, by chrześcijanie stali się w świecie dobrymi siewcami ziarna wiary, nadziei i miłości.
„I tak uczmy młode pokolenie, aby poznało, co znaczy prawdziwie kochać Boga i ludzi, Kościół, Ojczyznę i ziemię. Wieś polska była zawsze ostoją wiary, skarbnicą narodowych tradycji i kochała ojczystą ziemię. Polscy chłopi przez wieki swoją miłość do Boga i Ojczyzny wyrażali właśnie w przywiązaniu do ziemi i w jej obronie. Dlatego do nich odnosi się to znane powiedzenie: Żywią i bronią!” – mówił bp Glapiak.
„Moi Drodzy, od wieków na ziemi Polaków szacunek dla chleba był na pierwszym miejscu po szacunku dla Boga i rodziców. Chleb nazywano świętym chlebem, a ziemię – ziemią świętą, rodzicielką. Niech tak będzie i dzisiaj!” – podkreślił poznański biskup pomocniczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.